Niepozorne goździki potrafią nadać wyjątkowy aromat potrawom, przetworom i napojom. Mają także właściwości lecznicze i przeciwbólowe. Sprawdź, czym są goździki, jakie mają działanie i poznaj nasz ulubiony przepis na herbatę z goździkami.

Goździki - co to za przyprawa?

Aromatyczne goździki to zasuszone pąki kwiatów zerwane z drzewa - goździkowca korzennego, nim zdążyły się otworzyć. Suszy się je poprzez odymianie. Specyficzny, ostry smak zawdzięczają obecności eugenolu - naturalnej substancji chemicznej, której jest w pąkach nawet do 20 proc. Dostępne dzisiaj sklepach goździki pochodzą głównie ze wschodnich krajów Afryki oraz z południowej Azji. 

Wszystko wskazuje na to, że goździki dotarły do Europy ok. III-IV wieku n.e. za sprawą arabskich kupców podróżujących z Chin do Wenecji. Legenda głosi, że ówcześni chińscy poddani, nim stanęli przed obliczem cesarza, musieli żuć goździki, co niwelowało nieprzyjemny zapach.

Właściwości i działanie goździków

Nie tylko medycyna indyjska czy chińska znalazły zastosowanie dla goździków. Ich działanie doceniła również medycyna zachodnia, wykorzystując olejek z goździków jako środek przeciwbólowy w stomatologii. W awaryjnej sytuacji częściową ulgę w bólu zęba może przynieść żucie goździka. 

Sprawdzają się także w problemach z trawieniem, zarówno podane wewnętrznie jako napar, jak i zewnętrznie poprzez wsmarowywanie olejku w okolice brzucha. Goździki mają działanie antyseptyczne. Niektóre badania wskazują na możliwość spowolnienia goździkami rozwoju choroby nowotworowej, jednak nie jest to oficjalnie zalecana metoda. 

Goździki zawierają najwięcej potasu i wapnia, poza tym magnez, sód, fosfor, żelazo, cynk oraz witaminy A, E, K, B6, C, a także kwas foliowy. 

Zastosowanie goździków w kuchni

Ze względu na smak i aromat, jaki nadają potrawom, goździki dodaje się do kompotów, wina, sosów i czerwonego mięsa. W sypkiej formie z kolei bez przyprawy nie mogą obyć się bożonarodzeniowe pierniki i ciasteczka, dodaje się ją również do pasztetów czy farszów.

Herbata z goździkami

Goździki doskonale sprawdzają się jako przyprawa do herbaty w jesienne czy zimowe wieczory. Nie chodzi tylko o korzenny smak, ale także o ich właściwości - dzięki działaniu antyseptycznemu i przeciwbólowemu, łagodzą podrażnione gardło i niwelują pierwsze oznaki przeziębienia. 

Napar z goździków

Napar z samych goździków, bez dodatków, to remedium na niemal każdą dolegliwość związaną z trawieniem - od zgagi i wzdęć, po bóle brzucha czy biegunkę. Łyżeczkę całych goździków należy zalać 200 ml wrzącej wody i zaparzać przez ok. 7 minut. Po tym czasie oddzielamy napar z goździków i pijemy małymi łykami. 

Przepis na herbatę z goździkami, imbirem i pomarańczą

Nic tak dobrze nie rozgrzewa, gdy za oknem pada deszcz czy szaleje mróz, jak kubek ciepłej herbaty z przyprawami korzennymi. Polecamy nasz przepis na rozgrzewającą herbatę z goździkami, imbirem i pomarańczą. 

Składniki:

  • 1 łyżeczka ulubionej czarnej herbaty,

  • 6 goździków,

  • 3 plastry świeżego imbiru,

  • 2 plastry pomarańczy,

  • 2 łyżeczki miodu.

Łyżeczkę herbaty wraz z goździkami zalewamy 200 ml gorącej wody i odstawiamy do zaparzenia na 5 minut. Jednocześnie przygotowujemy pozostałe składniki. Po zaparzeniu oddzielamy napar od fusów i dodajemy imbir, pomarańczę oraz miód. 

Przepis oczywiście można modyfikować zgodnie z własnymi upodobaniami. Ciekawy smak można uzyskać, dodając również cynamon czy cytrynę. Ponieważ goździki są dość intensywną przyprawą, komponuje się je niemal wyłącznie z czarnymi herbatami.