Kwitnąca herbata, czyli niepozorna kulka, która po włożeniu do wody rozwija się niczym kwitnący kwiat - to nie tylko smakowa, ale także wizualna uczta. Sprawdź, jak robi się kwitnące herbaty i jak je parzyć.

Czym jest herbata kwitnąca?

Wyjątkowa herbata zaklęta w niepozornej zasuszonej kulce - to blooming tea, czyli kwitnąca herbata, potocznie zwana herbatą w kulce. To nic innego jak precyzyjnie związane i splecione świeże liście herbaty ze świeżymi płatkami kwiatów. Zawija się je w ciasne kulki, a następnie suszy. 

Najpopularniejsze “kwiaty” mają zielone liście z zewnątrz i kilka płatków w środku, ale najdroższe, najbardziej wyszukane, to prawdziwe dzieła sztuki, układające się w piętrowe konstrukcje z różnobarwnych płatków połączonych sznureczkiem.

Podczas parzenia, pod wpływem ciepła, kolejne liście i płatki kwiatów rozwijają się, tworząc wspaniały spektakl. Jak łatwo się domyślić, pierwotnie widowisko zarezerwowane było wyłącznie dla cesarza. Dziś każdy może podziwiać kwitnącą herbatę. 

Kulka herbaty jest bardzo wydajna - przygotujemy z niej napar na 4-6 filiżanek. Większość takich herbat można zaparzać dwa lub trzy razy, ale oczywiście efekt rozwijania się liści będziemy obserwować tylko za pierwszym razem.

Rodzaje herbat kwitnących

Do tworzenia kwitnących herbacianych kulek używa się herbat zielonych lub białych, ponieważ najlepiej komponują się z delikatnym smakiem kwiatowych płatków. Najpopularniejsze kulki - lychee ball - to połączenie zielonej herbaty z prowincji Yunnan z płatkami chińskiej śliwki, czyli drzew, na których rosną znane nam owoce liczi. 

Do kompozycji kwitnących herbat wykorzystuje się także płatki lub całe kwiaty:

  • nagietka

  • amarantusa

  • jaśminu

  • lilii

  • bzu

  • róży

  • chryzantem

Gdzie powstały herbaty w kwitnących kulkach?

Brak źródeł, które jednoznacznie wskazywałyby początek produkcji kwitnących herbat. Wszelkie informacje mówiące o wynalezieniu kwitnącej herbaty w Cesarstwie Chińskim są prawdopodobnie tylko zabiegiem marketingowym, brakuje bowiem jakichkolwiek dowodów na to, że podawano ją kilka wieków wcześniej. 

Wiadomo, że w czasach nowożytnych, w latach 80. XX wieku, Chiny zaczęły eksportować produkt do Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu zachodni świat poznał i zachwycił się kwitnącą herbatą. 

Jak parzyć herbatę kwitnącą?

Ponieważ najciekawszy w kwitnących herbatach jest sam proces parzenia, czyli otwierania się “pąka”, powinniśmy do tego wykorzystać szklany dzbanek. Dzięki temu nie umknie nam żadna chwila. 

Herbaty w kulkach to najczęściej herbaty zielone lub białe z dodatkiem płatków kwiatów, dlatego zaparzamy je tak, jak herbatę zielona lub białą - w uproszczeniu w temperaturze od 70 do 90 stopni Celsjusza. Jeśli producent zaleca określoną temperaturę, warto się do tego zastosować. 

Najpierw do dzbanka wlewamy wodę, ok. 800 ml na 1 kulkę, następnie z pomocą łyżki delikatnie umieszczamy kulkę w wodzie. Obserwujemy, jak kolejne liście, a potem płatki kwiatów, powoli wchłaniają wilgoć, pęcznieją, rozprostowują się i otwierają w piękny kwiat. Może to potrwać do 10 minut. Gotowy napar przelewamy do filiżanek.