Kawa cieszy się popularnością na całym świecie. Jest doceniana nie tylko za swój wyjątkowy smak i aromat, ale również za prozdrowotne właściwości. Wystarczy jedna filiżanka kawy dziennie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera, cukrzycę typu II i Parkinsona. Jednak kawa kawie nierówna. Prawdziwy miłośnicy tego naparu nieustannie szukają bogatszych doznań smakowych. Często sięgają po gatunki trudno dostępne, które wyróżniają się wyjątkowym aromatem i oczywiście wysoką ceną. Jeśli chcesz poznać najszlachetniejsze, najdroższe kawy świata, kontynuuj czytanie. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego właśnie te napary uznawane są za tak wyjątkowe, skąd pochodzą i ile kosztują. Zapraszamy!

Kopi Luwak - najdroższa kawa świata

O kawie Kopi Luwak zapewne słyszał niemal każdy. Jej popularność wynika z faktu, iż jest pozyskiwana w nietypowy sposób - z odchodów cywety azjatyckiej (Luwaka), czyli zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Historia tej wyjątkowej kawy rozpoczęła się w XVIII wieku, gdy wyspy Indonezji stanowiły kolonię holenderską. Tubylcy pracujący dla kolonistów byli zobowiązani do zbierania ziaren kawowca. Pewnego razu zauważyli interesujące zjawisko - zaobserwowali, że cywety azjatyckie żywią się nie tylko owocami, takimi jak mango czy banany, ale również kawowca. Okazało się, że zwierzęta te trawią miąższ, a następnie wydalają ziarna, które mogą posłużyć do produkcji słynnych naparów. Koloniści jako pierwsi rozpoczęli eksperymenty - dokładnie oczyścili i obrobili ziarna “produkowane” przez Luwaki, a następnie stworzyli z nich napar. Ku zaskoczeniu wszystkich, kawa okazała się smaczna. Bardzo szybko zyskała ona uznanie Holendrów, a ze względu na wyjątkowe walory i rzadkość występowania, już w XVIII wieku została tytułowana towarem luksusowym. Obecnie największym producentem kawy Kopi Luwak jest Indonezja. Zbiera się ją także w Wietnamie i na Filipinach, jednak ziarna z tych obszarów mają nieco niższą jakość. Napar z kawy Luwak wyróżnia się wyjątkowym, intensywnym smakiem i niezwykle gęstą konsystencją. Można wyczuć w nim posmak czekolady i orzechów. Obecnie Kopi Luwak uznawana jest za najdroższą kawę na świecie. Wynika to z faktu, iż jest trudno dostępna i przez koneserów uznawana za najsmaczniejszą. Jednak niektórzy twierdzą, iż jej cena jest wygórowana, a popularność przyniosła jej wyłącznie ciekawa historia.

Najdroższe kawy na świecie - nie tylko Kopi Luwak

Słysząc “najdroższa kawa świata”, większość z nas myśli o Kopi Luwak. Jednak nie jest to jedyna szlachetna kawa, słynąca z wysokiej ceny. Za jedną z najdroższych kaw na świecie uchodzi Jamaica Blue Mountain, pozyskiwana z Gór Błękitnych znajdujących się na Jamajce. Wyróżnia się ona wyjątkowo mocnym aromatem i smakiem. Można w niej wyczuć nuty kwiatów, owoców i ziół. Kolejną kawą uznawaną za najdroższą na świecie jest El Injerto, uprawiana w regionie Huehuetenango w Gwatemali. Od czterech pokoleń jest pozyskiwana przez członków jednej rodziny, którzy informacje o jej uprawie trzymają w tajemnicy. W El Injerto można wyczuć nuty ananasa, karmelu i kwiatów. Bardzo drogą kawą jest również St. Helena uprawiana, jak nazwa wskazuje, na wyspie Świętej Heleny. Jej ziarna mają wyjątkowy słodkawy smak. Można w nich wyczuć nuty cytrusowe, dlatego są szczególnie doceniane przez osoby preferujące orzeźwiające napary. Warto dodać, że St. Helena jako jedyna z najdroższych kaw świata może być przyrządzana w formie espresso. W zestawieniu najdroższych kaw świata nie mogło zabraknąć także Black Ivory Coffe, pozyskiwanej z odchodów słoni. Dzięki temu, iż jest poddawana działaniu enzymów trawiennych, nie ma tak gorzkiego smaku, jak większość kawowych naparów i cechuje się wyjątkowym, kwiatowym aromatem.

Najdroższa kawa - cena

Za najdroższą kawę świata uznawana jest Kopi Luwak. Kilogram jej ziaren kosztuje 500-1300 euro. W Polsce za filiżankę jej naparu trzeba zapłacić 50-60 zł. Podobnie cenowo prezentuje się Black Ivory Coffe. Tańszą opcją jest kawa El Injerto, której koszt wynosi ok. 400 zł/kg. Nieco droższa jest St. Helena. Jej cena to ok. 500 zł/kg. Należy pamiętać, że podane ceny są orientacyjne.