Ból gardła pojawić się może przy przeziębieniach, infekcjach wirusowych, ale także przy innych schorzeniach. Warto zacząć działać już od pierwszych chwil. Zobacz, jaka jest najlepsza herbata na ból gardła - złagodzi objawy, przyniesie ulgę, ale i przyspieszy leczenie.

Czy herbata może pomóc na ból gardła?

Ciepły, ale nie gorący płyn, ogrzewa gardło i łagodzi ból. Gdy napar przygotujemy z odpowiedniego suszu lub dodamy wybrane składniki, będziemy nie tylko łagodzić objawy, ale w wielu przypadkach również niwelować przyczynę bólu gardła. Ważne, by leczenie stanu zapalnego gardła zacząć już przy pierwszych objawach, nim rozwinie się na dobre.

Skąd bierze się ból gardła?

Znalezienie przyczyny bólu gardła jest bardzo ważne, aby zastosować odpowiednie leczenie. Najczęściej powodem dolegliwości bólowych czy chrypki jest stan zapalny, spowodowany narażeniem na nagłe zmiany temperatur lub wirusową infekcję. O ile dolegliwości nie są silne, powinno wystarczyć domowe leczenie. 

Silny ból gardła towarzyszy także anginie, czyli bakteryjnemu zapaleniu migdałków. Tu nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem. Wspomagaczem w farmakologicznym leczeniu będą ziołowe herbaty odkażające i ściągające - przede wszystkim napar z rumianku czy szałwii. 

Ból wywołać mogą także choroby w jamie ustnej, np. próchnica, stany zapalne dziąseł, ropień. W tych przypadkach konieczna będzie wizyta u stomatologa, a herbata może jedynie wspierać proces zdrowienia. I ponownie zastosowanie znajdą tu napary z rumianku, szałwii, a nawet z… goździków, które mają działanie antybakteryjne i przeciwbólowe.

Ból gardła towarzyszyć może również wielu innym chorobom, jak problemy z nerkami czy przemianą materii, ospa wietrzna, odra, błonica. Tu należy zasięgnąć porady lekarza, ponieważ domowe leczenie może okazać się niewystarczające.

Jaka herbata na ból gardła?

Gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym gardła wywołanym przeziębieniem czy lekką infekcją wirusową, ukojeniem będzie wypijanie ciepłego naparu. Ważne, by herbata nie była gorąca, ale ciepła, najlepiej ok. 50-60 stopni Celsjusza. 

Rozgrzewające herbaty na ból gardła

Sprawdzą się tu zarówno czarne, jak i zielone herbaty z dodatkami, które mają właściwości rozgrzewające (syrop malinowy, z czarnego bzu) lub dostarczają nam niezbędnych witamin i mikroelementów (cytryna, pomarańcza, imbir). 

Dodatki możemy łączyć dowolnie, zależnie od upodobań smakowych. Herbatę warto słodzić miodem, który nie tylko rozgrzewa, ale działa osłonowo na gardło. Należy pamiętać, by miodu nie dodawać do gorącego naparu, tylko później, gdy herbata będzie gotowa do picia.

Przy gorączce świetnie sprawdzi się napar z kwiatów lipy, od stuleci używany w Polsce jako doskonały, naturalny środek napotny. Gdy dodamy łyżeczkę miodu do filiżanki, będziemy mieć naturalną bombę przeciw wirusom.

Odkażające herbaty i płukanki na ból gardła

Przy problemach z gardłem warto sięgnąć także po herbatki ziołowe. Szczególnie, gdy pijemy dużo - czarna czy zielona herbata, krótko parzone, mogą powodować problemy z zaśnięciem, a to właśnie sen jest doskonałym lekarstwem. 

Spośród ziół na szczególna uwage przy bólu gardła zasługują szałwia i rumianek - mają działanie odkażające, ściągające i łagodzące. W kuchennej szafce możemy trzymać również zupełnie nieświadomie doskonały lek antybakteryjny i przeciwbólowy - goździki. Napar z kilku suszonych pąków powinien przynieść nieco ulgi. 

Warto także płukać gardło dwa razy dziennie. Ciepłą płukankę przygotowujemy, stosując podwójną porcję suszu - 2 łyżeczki na 200 ml wody. Parzymy kilka minut, przecedzamy i płuczemy, gdy płyn nie będzie zbyt gorący. Najlepsze do tego będą rumianek, szałwia, kora dębu lub tymianek.