Kora dębu, pozyskiwana z popularnych w Polsce dębów szypułkowych, to naturalny środek przeciwbakteryjny i wspomagający regenerację skóry oraz błon śluzowych. Przygotowanie naparu czy odwaru z kory dębu nie jest skomplikowane, przekonaj się.

Jakie właściwości ma napar z kory dębu?

Na rynku dostępna jest bez problemu zarówno czysta kora dębu, jak i przeróżne preparaty ją zawierające, a to dlatego, że pozyskuje się ją z dębów szypułkowych, które powszechnie występują na terenie niemal całego kraju. Jedyna trudność polega na wybraniu odpowiedniego momentu - korę zbiera się z gałązek i młodych pni na przełomie marca i kwietnia, nim pojawią się pierwsze liście.

Tak zebraną korę następnie trzeba wysuszyć w temperaturze ok. 30-35 stopni Celsjusza i właściwie jest już gotowa do użycia. Kora dębu ma właściwości odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Zawdzięcza to wysokiej zawartości garbników, związków polifenolowych, flawonoidów, żywic i soli mineralnych. 

Na co pomaga napar z kory dębu?

Napar z kory dębu stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Składniki zawarte w naparze pomagają w dolegliwościach ze strony żołądka czy jelit - regulują działanie przewodu pokarmowego, wzmacniają wewnętrzne błony śluzowe, dzięki czemu wspomagają leczenie biegunek, nieżytów żołądka i jelit.

Zewnętrznie korę dębu wykorzystuje się w leczeniu wszelkich stanów zapalnych, zarówno skóry, jak i błon śluzowych, od zapalenia gardła, przez leczenie hemoroidów, aż po wspomaganie regeneracji skóry po odmrożeniach czy poparzeniach. Tam, gdzie to możliwe, przemywa się lub przepłukuje uszkodzoną tkankę. W przypadku żylaków odbytu lub stanu zapalnego okolic intymnych, lepiej sprawdzają się kilkuminutowe nasiadówki.

Ponieważ wyciąg z kory dębu reguluje pracę gruczołów, znajduje także zastosowanie u osób narzekających na nadmierną potliwość, przede wszystkich rąk oraz stóp. Aby pozbyć się krępującego problemu, wystarczy regularnie dodawać do kąpieli po kilka kropel wyciągu z kory dębu. 

Czy w ciąży można stosować napar z kory dębu?

Kora dębu ma dość silne działanie i może wpływać na organizm, dlatego kobiety w ciąży przed zastosowaniem naparu czy nasiadówki z kory dębu powinny zasięgnąć porady lekarza. Preparaty z kory dębu polecane są natomiast do pielęgnacji okolic intymnych po naturalnym porodzie - przyspieszają proces gojenia, zapobiegają infekcjom i wspomagają odbudowę naturalnej flory bakteryjnej.

Podobnie, jak w przypadku ciąży, wygląda kwestia stosowania preparatów z kory dębu u małych dzieci - za każdym razem powinno się to odbywać pod ścisła kontrola lekarską. 

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kochamherbate20

Płukanka z kory dębu na włosy

Skóra głowy również potrzebuje czasami wsparcia, dlatego kora dębu jest doskonałym naturalnym środkiem, który neutralizuje problemy z przesadnym poceniem się i przetłuszczaniem się, łupieżem czy nawet wypadaniem włosów. Do tego włosy zyskują miękkość i połysk. Płukanki dają jeszcze jeden efekt - ściemniają kolor włosów. 

Płukankę stosujemy dwa - trzy razy w tygodniu. Najpierw myjemy głowę jak zwykle, następnie przepłukujemy skórę i włosy przygotowanym odwarem i nie spłukujemy wodą. Aby składniki lepiej wniknęły w skórę głowy, warto zostawić ręcznik na włosach chwilę dłużej. Płukanka może nieco pobrudzić ręcznik, dlatego warto korzystać z ciemniejszych. 

Jak przygotować napar, odwar i płukankę z kory dębu?

Napar nadaje się do picia, jednak jeśli chcemy przemyć skórę czy przygotować nasiadówkę, skuteczniejszy będzie odwar z kory dębu. Napar przygotowujemy podobnie, jak napary ziołowe - dwie łyżeczki suszonej kory zalewamy 200 ml wrzącej wody i odstawiamy na 10 minut pod przykryciem. Odcedzamy i pijemy po przestudzeniu.

Przygotowanie odwaru z kolei wymaga troszkę więcej czasu, ale jest bardziej intensywny. Robimy go w identycznej proporcji - dwie łyżeczki suszu zalewamy 200 ml wody i gotujemy przez 7 minut od zagotowania. Następnie odstawiamy garnek z ognia i pozwalamy mieszance przestygnąć przez ok. kwadrans. Po tym czasie przecedzamy i stosujemy odwar zgodnie z potrzebami.

Płukanki do włosów, szczególnie długich, potrzeba trochę więcej, dlatego w garnku przygotowujemy odwar w proporcji 6 łyżeczek suszu na 500 ml wody. Następnie postępujemy identycznie jak przy odwarze - gotujemy przez 7 minut, studzimy przez kwadrans, odcedzamy i po całkowitym wystudzeniu stosujemy.