Dlaczego woda jest tak ważna? Wynika to z wielu rozpuszczonych w niej substancji, a zwłaszcza minerałów. Ich zawartość określa się skrótem TDS (Total Dissolved Solids). Przyjęty dopuszczalny poziom substancji rozpuszczonych w wodzie do spożycia, to 1000 mg/litr. Jak podają organizacje SCAA oraz SCAE, do sporządzenia doskonałej kawy, najodpowiedniejsza będzie taka, o zawartości TDS na poziomie 120 – 160 mg/litr.

Tylko co to oznacza w praktyce?

Twardość wody kranowej różni się w zależności od lokalizacji na terenie naszego kraju. Może to być woda twarda albo miękka, czyli o różnym stopniu mineralizacji. Na twardość wody składają się m.in. jony wapnia, jony magnezu czy wodorowęglany. Zawartość minerałów w użytej wodzie ma bezpośredni wpływ na smak przyrządzanego napoju. Kawa zaparzona na mocniej zmineralizowanej wodzie o wysokiej twardości, będzie miała charakterystyczny „płaski” smak i nierozwinięte napary. Z kolei woda miękka, pozbawiona minerałów i mikroelementów, przyczyni się do „szorstkiego” posmaku. Okazuje się zatem, że najlepsza opcja znajduje się „pomiędzy”. Dlatego też zaleca się, przepuszczenie wody kranowej przez filtr, umieszczany bezpośrednio w ekspresie lub w dzbankach z wymiennymi wkładami filtrującymi. W ten sposób uzyskamy wodę o odpowiednim poziomie TDS.

Była mowa o kranówce, ale przecież to nie jedyne źródło wody. Można przecież użyć wody zakupionej w sklepie. W takim przypadku rodzi się pytanie: jaka woda butelkowana do kawy? Jeśli chodzi o wodę dostępną na sklepowych półkach, to należy zwrócić uwagę na następujące kwestie: mineralizację, pH oraz zawartość chloru. Poziom pH wody powinien mieścić się w przedziale między 5,5 a 7. Jest to wskaźnik zakwaszenia wody, poniżej dolnej granicy, przygotowany napój nabierze nieprzyjemnego, gorzkiego smaku. Z kolei pH powyżej  progu, spowoduje cierpki posmak. Jeśli chodzi o zawartość chloru i jego pochodnych, to mogą być one przyczyną kwaskowatego aromatu. Kolejnym problemem, związanym z tym kojarzącym się z basenem pierwiastkiem, jest przyspieszony proces korozji podatnych elementów ekspresu.

Co z temperaturą wody?

Temperatura wody do parzenia kawy to kolejny niezwykle istotny parametr, którego zdecydowanie nie można pominąć. Okazuje się, że zalewanie kawy wrzątkiem to duży błąd, który zapewne wielu z nas nieustannie popełnia. Użycie wrzątku zabija wiele walorów smakowych kawy, a także umniejsza jej pozytywnemu działaniu na organizm. Zatem ile stopni powinna mieć woda do kawy? Według specjalistów optymalnie najlepsza temperatura wody wynosi od 88˚C do 94˚C. Woda o temperaturze poniżej dolnej granicy nada kwaskowatego aromatu i pozbawi dodatkowych nut smakowych. Całość nabierze przykrej „płaskości”. Odchodząc w drugą skrajność, za wysoka temperatura, przyczyni się do gorzkości i utraty typowo „kawowego” stylu. Jak widać, warto zadbać o odpowiednią temperaturę wody, ponieważ od niej, zależy naprawdę wiele. Możemy ją z powodzeniem kontrolować, przy zastosowaniu najzwyklejszego nawet, termometru spożywczego.

Woda do espresso

Być może spotkałeś się z przypadkiem, kiedy zamawiając kawę espresso, w kawiarni o dobrej renomie, kelner podał Ci dodatkowo naczynie z wodą. Większość zwyczajnie nie wie, w jakim celu tę wodę dostali i co należy z nią zrobić. Służy ona oczyszczeniu jamy ustnej, w tym języka i kubków smakowych, a także przełyku. Wodę pijemy przed espresso. Ma to za zadanie ułatwić delektowanie się tym wyjątkowym napojem, jakim jest kawa.

Co z wodą do ekspresu do kawy?

Jak wcześniej wspominano, potrzebny jest balans, dlatego woda do ekspresu nie może być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Woda mocno zmineralizowana może przynieść kłopoty z osadzaniem się kamienia. Natomiast zbyt miękka woda jest niewskazana, ze względów smakowych. Ekspres do kawy należy regularnie oczyszczać z nagromadzonych wewnątrz osadów, które są pochodną minerałów zawartych w twardej wodzie.

Jaka woda do kawy jest najlepsza?

Jak widać, proces parzenia kawy to sztuka wyczucia i precyzji. Ważne są nawet najdrobniejsze elementy. Znając tajemnice przyrządzania napoju, jesteś w stanie wydobyć z niej to, co najlepsze. Doskonały smak wymaga staranności i dbałości o szczegóły. Jednym z tak istotnych czynników, jest właśnie woda do parzenia kawy. Bariści twierdzą, że najkorzystniejszą opcją, umożliwiającą uzyskanie najlepszej kawy, jest zastosowanie wody kranowej, lecz wcześniej przepuszczonej przez specjalne, ogólnodostępne filtry.