Herbata jest jednym z napojów, które spożywane są przez całą ludzkość od setek lat. Wywar z liści herbaty był uwielbiany przez naszych przodków z całego świata, ale także wśród nas robi obecnie furorę. Sama herbata występuje w wielu gatunkach i odmianach, z czego w zasadzie każda wyróżnia się charakterystycznym smakiem i aromatem. Co więcej - herbata jest dosyć podatna na działanie dodatków - wystarczy połączyć ją chociażby ze zwyczajnym białym cukrem, aby wpłynąć na jej ostateczny smak.

Słodzenie herbaty na różne sposoby, a także wykorzystywanie do niej różnych dodatków to zwyczaje, które pochodzą z różnych krajów, w których najczęściej kultura picia tego napoju jest zakorzeniona bardzo głęboko i robi się to już od bardzo długiego czasu. Jeżeli pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej herbaty oraz dodatków, które mogą odmienić jej smak, to jesteś teraz we właściwym miejscu - odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz bowiem w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Herbata - wyjątkowy napój na każdą porę roku

Herbatę można pić w zasadzie o każdej porze roku. Wiosną i latem idealnie sprawdzą się herbaty tzw. mrożone, czyli takie, które powstały na bazie chłodnego naparu. Najczęściej są to herbaty lekkie, mieszane z różnymi suszami owocowymi dla uzyskania konkretnego smaku. Jesienią i zimą najczęściej wybieramy natomiast herbaty gorące, zalewane wodą w odpowiedniej temperaturze. Prym wiodą herbaty czarne, earl grey, zielone (przeważnie kwiat jaśminu) czy czerwone (rooibos). Wszystkie wymienione rodzaje herbaty doskonale mieszają się z różnymi dodatkami, a także wyśmienicie smakują już same w sobie.

Dodatki smakowe do herbaty

Najbardziej podstawowym dodatkiem stosowanym przez bardzo dużo osób do herbaty jest oczywiście cukier. Może to być najzwyklejszy cukier biały, ale także cukier brązowy czy trzcinowy, które różnią się w szczególności smakiem i intensywnością pozostawionej słodkości. Do herbat typu earl grey oraz rooibos pasuje bardzo dobrze, jednak wiele osób wskazuje, że zielona herbata smakuje im bardziej bez cukru.

Alternatywą dla cukru może być również wysokiej klasy miód. Co więcej, to właśnie za pomocą miodu od bardzo dawna słodzi się herbatę w wielu miejscach na całym świecie i nie ma w tym nic dziwnego. Miód jest w niektórych częściach globu bardziej powszechny niż cukier, co sprawia, że jest bardzo popularny. W zależności od tego, jakiego miodu użyjemy do osłodzenia herbaty, tak zmianie może ulec jej smak.

Niektóre osoby lubią także, kiedy herbata jest napojem orzeźwiającym. Taki efekt można uzyskać dosyć łatwo - wystarczy bowiem do parzącej się herbaty wrzucić liść mięty, który uwolnij swój wyjątkowy aromat i sprawi, że herbata zyska „świeżego” posmaku.

Najlepsze dodatki do herbaty zimowej

Wiele osób zastanawia się, jakie dodatki do herbaty będą najlepsze na zimę? Opcji jest naprawdę dużo, dlatego zaczniemy od tego, co najprostsze.

Najpopularniejszym zimowym dodatkiem do herbaty jest oczywiście sok z cytryny. Dawka witaminy C, która jest bardzo przydatna, kiedy temperatury spadają poniżej zera, a także wyjątkowy, pobudzający smak - to właśnie tego oczekują osoby korzystające z tego dodatku do herbaty.

Innym świetnym rozwiązaniem na zimę jest mleko. Dodane do herbaty zabiela ją i zmienia jej smak. Połączenie to często zwane jest „bawarką”, jednak doskonale znane jest ono również anglikom i to prawdopodobnie właśnie stamtąd się ono wywodzi. To doskonała opcja na długie zimowe wieczory.

Do ciepłych herbat doskonale pasują też konfitury różnego rodzaju. Zazwyczaj są słodkie i mają bardzo intensywny, owocowy smak, który jest mocno wyczuwalny podczas picia takiej herbaty. Wśród naprawdę fenomenalnych propozycji zdecydowanie wygrywa zielona herbata jaśminowa z dodatkiem konfitury pomarańczowej.

Na początku zimy szykujemy się do świąt, a więc często chcemy czuć ich klimat jeszcze zanim one nadejdą. Doskonałą opcją jest tutaj mieszanka przypraw korzennych i herbaty, która z powodzeniem może zastąpić nawet grzane wino.