Zima to doskonały czas na wprowadzenie sezonowych smaków w kuchni. Imbir, przyprawa korzenna, cynamon, wanilia czy pomarańcza to tylko niektóre z aromatów kojarzących się z tą mroźną porą roku. Zmiany nie powinny ominąć również ulubionej, aromatycznej kawy. W końcu Ginger Latte na mieście ze znajomymi lub połączenie koca, książki i tego przepysznego napoju to niemal rytuał. Jednak co zrobić, jeśli kawiarnie są zbyt daleko albo nie mamy ochoty wystawiać, choć palca na zewnątrz, a naszła nas ochota na kawę w zimowym stylu? Problem ten rozwiąże domowy, własnoręcznie przyrządzony piernikowy syrop.

Dlaczego warto dodawać syropy do kawy?

Syropy do kawy stały się niezwykle popularne za sprawą kawiarni, które jako pierwsze zaczęły stosować tego typu dodatki, zupełnie odmieniając smak tego napoju. Dzięki tak prostemu zabiegowi jak wlanie kilku łyżeczek płynu do kubka możemy otrzymać kilkaset wariantów smakowych z zaledwie jednego rodzaju ziaren. Na rynku istnieje ogrom syropów - od owocowych, przez alkoholowe, ciasteczkowe, waniliowe, czekoladowe, orzechowe, korzenne, po te o smaku pieczonych pianek, indyjskiej herbaty czy gumy balonowej.

Syropy do kawy to świetne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za napojem słodzonym samym cukrem, ponieważ wtedy wydaje się on mdły i bez wyrazu. Ponadto kawa ze smakowym syropem stanowi doskonałą opcję jako deser nawet dla osób, które są na diecie, aktywnie trenujących czy sportowców. Tego typu dodatek nieco zwiększa kaloryczność kawy, jednak nie na takim poziomie, na jakim robi to zdecydowana większość słodkich deserów, jak ciasta czy lody. Łyżeczka syropu dostarcza około 35 kcal, natomiast dokładna wartość zależy od rodzaju dodatku i jego smaku.

Syrop piernikowy do kawy - przepis

Przygotowanie własnego syropu piernikowego nie należy do trudnych zadań. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka składników, zakasać rękawy i brać się do pracy. Na początku przygotuj pół litra wody, 300 g brązowego cukru, 1 laskę wanilii, 1,5 łyżki mielonego imbiru, 2 łyżeczki mielonego cynamonu, łyżeczkę mielonej gałki muszkatołowej, 0,5 łyżeczki mielonych goździków, a także szczyptę kardamonu.

Aby zacząć przyrządzanie piernikowego syropu, potrzebujesz garnka. Ważne, żeby posiadał nieco grubsze dno niż standardowe naczynie, ponieważ w ten sposób zminimalizujesz ryzyko, że płyn w trakcie podgrzewania przypali się. Wlej do niego całą wodę i włącz palnik. Dodaj do środka cukier, cynamon, imbir, gałkę muszkatołową, goździki, kardamon oraz cały miąższ laski wanilii (razem z ziarenkami). Podgrzewaj, mieszając co jakiś czas. Gdy płyn zacznie wrzeć, zmniejsz nieco płomień i nadal mieszaj, dopóki nie zgęstnieje, a wszystkie składniki nie połączą się. Kiedy płyn nabierze konsystencji syropu klonowego, wyłącz palnik oraz odstaw garnek do wystudzenia. Gdy to nastąpi, możesz zacząć przelewać przygotowany syrop do wyparzonych uprzednio butelek lub słoiczków. Jeśli chcesz, żeby miał jednolitą konsystencję, możesz to zrobić przez sitko, wtedy pozbędziesz się nierozpuszczonych przypraw. Jednak kiedy postanowisz je zostawić, syrop będzie jeszcze bardziej aromatyczny.

Aby pierniczkowy syrop zachował swoje właściwości i nie zepsuł się, należy przechowywać go w zamkniętych butelkach lub słoikach w lodówce. Jeśli zauważysz, że płyn zaczął krystalizować się w naczyniach, przed wlaniem do napoju wystarczy lekko go podgrzać, a powinien się rozpuścić i przybrać bardziej lejącą konsystencję.

Syrop piernikowy - przepis i składniki gwarancją pysznej kawy

Jeśli masz kłopot ze skompletowaniem wszystkich przypraw lub chcesz, aby były one najwyższej jakości, zamów potrzebne składniki z naszego sklepu. Wśród produktów znajdziesz cynamon, gałkę muszkatołową, goździki, imbir, kardamon oraz wanilię oferowane przez firmę Poczuj Smak. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu marki w dostarczanie klientom najwyższej jakości przypraw, te doskonale pasują nie tylko do przygotowywania pysznych syropów do kawy, ale także mogą stanowić dodatek wielu aromatycznych dań.