Naturalne metody leczenia bólu gardła, przeziębienia czy grypy nie przynoszą natychmiastowych, spektakularnych efektów, ale doskonale wspierają proces leczenia i poprawiają komfort. Sprawdź, po jaką herbatkę sięgnąć, gdy boli gardło lub masz pierwsze objawy przeziębienia. 

Czy herbatą można się wyleczyć? 

Odpowiednio dobrane herbatki ziołowe na pewno nie zaszkodzą w łagodzeniu objawów. Nie należy jednak spodziewać się po herbacie działania leczniczego porównywalnego z lekami. W przypadku lekkiego przeziębienia czy bólu gardła ciepła herbatka przyniesie ulgę i pomoże się rozgrzać, co znacznie poprawi komfort pacjenta. 

Herbata na ból gardła

Jeśli mamy do czynienia z bólem gardła, któremu nie towarzyszą pogorszone samopoczucie czy podniesiona temperatura, jest szansa, że nie dopadnie nas przeziębienie czy grypa. Być może nadwyrężyliśmy gardło lub krtań. 

W takim przypadku zadaniem herbatki jest łagodzenie objawów i poprawienie nawilżenia gardła. W tym celu sprawdzą się napary z rumianku. Dodatkowe działanie bakteriobójcze wykazuje szałwia, jednak nie należy przesadzać z jej ilością, ponieważ herbatka może mieć działanie wysuszające.

To, o czym należy pamiętać przy bolącym gardle, to picie herbaty w odpowiedniej temperaturze - w żadnym wypadku nie powinna być gorąca. Wskazana jest herbata ciepła, popijana małymi łykami. Dobrym dodatkiem do łagodzącej herbaty będzie miód - nie tyle ze względu na swój skład, co fizyczne właściwości - łagodzi, powlekając gardło delikatną warstwą. 

Jeśli nie mamy przekonania do herbat ziołowych, na ból gardła pomoże również czarna lub zielona herbata z mlekiem. Można przyrządzić ją z przyprawami korzennymi - to już kwestia smaku. 

Herbata na przeziębienie i grypę

Gdy mamy do czynienia z poważniejszym kalibrem, najważniejszym zadaniem herbaty będzie poprawienie komfortu cieplnego podczas rosnącej temperatury lub wręcz działanie napotne, które pomoże przyspieszyć proces leczenia. 

I tu znowu herbata nie powinna być gorącą, tym bardziej, jeśli dodajemy do niej miód - ten w wysokich temperaturach traci swoje właściwości lecznicze. Najlepiej poczekać z dodaniem go, aż herbata osiągnie temperaturę do picia.

Jako rozgrzewające herbaty sprawdzą się klasyczne czarne czy zielone, ale warto stosować je oszczędnie - w chorobie najważniejszy jest sen, a dostarczając sobie sporą dawkę teiny możemy mieć problem, by się zdrzemnąć. Zamiast nich przez kilka dni warto postawić na ziołowe herbatki - rumianek, szałwia, mięta, pokrzywa, koper włoski… Aby się nie znudzić, można mieszać je ze sobą i szukać najciekawszej kompozycji. Wskazane są również smaczne dodatki, które wspierają proces leczenia:

  • sok z malin 

  • imbir w plastrach lub wiórkach

  • cytryna, pomarańcza, grejpfrut

  • pieprz

  • miód

Jeśli z kolei dokucza nam wysoka temperatura, doskonałym naturalnym lekiem jest napar z lipy - pozwala się wypocić i dzięki temu zbić temperaturę. Dla poprawienia smaku warto dosypać trochę suszonej mięty, a gotowy napar dosłodzić miodem. Najlepiej herbatkę pić leżąc już pod ciepłym kocem.