Matcha latte to bardzo popularny napój, który błędnie kojarzony jest z kawą. Mimo że ma z nią wiele wspólnego - w podobny sposób oddziałuje na organizm i zawiera sporą ilość kofeiny - to nie bazuje na ziarnach kawowca. Jeśli chcesz dowiedzieć się, z czego tworzona jest matcha latte i w jaki sposób można ją przygotować, zapraszamy do lektury. 

Matcha latte - co to?

Matcha latte ze względu na swoją nazwę często jest mylona ze słynnym, włoskim napojem - caffe latte. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona robiona z kawy, lecz sproszkowanych liści japońskiej, zielonej herbaty. Obecnie najczęściej podawana jest ona z wodą i spienionym mlekiem. 

Matcha latte wywodzi się z Chin. Do Japonii dotarła ona dzięki mnichom. W Chinach głównie przygotowywana jest na zimno, natomiast w Japonii przyrządza się ją zarówno na zimno, jak i na ciepło. Choć to Chińczycy byli jej wynalazcami, to jednak swoją popularność zawdzięcza ona Japończykom, którzy zaczęli serwować ją w restauracjach. 

Matcha latte - właściwości 

Matcha latte bardzo korzystnie wpływa na ludzki organizm. Przede wszystkim jest silnym antyoksydantem, który odpowiada za neutralizowanie niekorzystnych skutków oddziaływania wolnych rodników, przyczyniających się do rozwoju chorób serca, skóry, mózgu i różnorodnych nowotworów. Ponadto matcha latte jest bogatym źródłem katechin i EGCG, dzięki czemu zmniejsza ryzyko miażdżycy, działa przeciwwirusowo i obniża zły cholesterol. Dodatkowo skutecznie chroni on skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego. Dużą zaletą spożywania matcha latte jest również fakt, iż działa ona uspokajająco i relaksująco. Zawarte w niej aminokwasy pobudzają emitowanie fal alfa w mózgu, które korzystnie wpływają na samopoczucie. Warto również dodać, że matcha latte pozytywnie wpływa na odporność organizmu, dodaje energii i pomaga w odchudzaniu. 

Co jest potrzebne do parzenia matcha latte? 

Aby zaparzyć matcha latte w tradycyjny sposób, należy wyposażyć się w: 

miotełkę chasen - czyli bambusowy pędzelek do tzw. ubijania herbaty z wodą,

naczynie matchawan lub chawan - miseczkę o łupkowym kształcie, mieszczące ok. 400 ml naparu,

łyżeczkę chashaku - łyżeczkę z bambusa służacą do odmierzania ilości matchy,

sitko ze stali nierdzewnej - przeznaczone do przesiewania herbaty. 

Oczywiście matcha latte można przygotować bez powyższych akcesoriów, jednak jeśli pragniesz przyrządzić ją według tradycyjnej receptury, to narzędzia te będą niezbędne. 

Jak zrobić matcha latte tradycyjnym sposobem? 

Chcesz przygotować matcha latte według tradycyjnej receptury? Przygotuj: 

  • 1 łyżeczkę herbaty matcha
  • ½ szklanki mleka krowiego, owsianego lub sojowego
  • 1 łyżeczka cukru lub innego słodzika np. syropu klonowego, miodu, erytrolu lub ksylitolu
  • 50 ml wody o temperaturze 80 stopni Celsjusza

Następnie postępuj zgodnie z poniższymi krokami: 

1. Przy pomocy łyżeczki chashaku odmierz odpowiednią ilość matchy, a następnie przesiej ją do naczynia chawan lub matchawan

2. Matchę zalej wodą i dokładnie wymieszaj ją przy pomocy bambusowego pędzelka. 

3. Do mikstury dodaj swój ulubiony słodzik i ponownie wymieszaj ją miotełką chasen

4. Mleko lub napój roślinny delikatnie podgrzej (nie gotuj!), a następnie go spień. 

5. Miksturę z matchy, wody i słodzika zalej spienionym mlekiem i delektuj się pysznym, zdrowym napojem matcha latte. 

Jeśli nie posiadasz specjalnych akcesoriów do przygotowywania matcha latte, możesz przyrządzić ją jak klasyczny napój kawowy. 

Gdzie kupić matchę? 

Na rynku dostępny jest szeroki wybór matchy, lecz nie wszystkie z nich smakują jak prawdziwy napar prosto z Japonii. Jeśli szukasz produktu przypominającego tradycyjny, azjatycki napój, sięgnij po jedną z herbat dostępnych na naszej stronie. Oferujemy matchę w proszku od najlepszych producentów, takich jak SUPERFOODS czy MOYA. Obie marki oferują certyfikowane herbaty pochodzące z ekologicznych upraw, wyróżniające się intensywnym smakiem i aromatem. Zapraszamy do zakupów!