Przed Wami kolejna część podróży z kawą. Tym razem zabieram Was do słonecznej Brazylii - kraju, który jest największym eksporterem kawy na świecie.

Brazylia to jeden z największych producentów kawy na świecie, którego udział w rynku sięga nawet 35%. Nic dziwnego, skoro każdego roku wytwarza się tu około 35 milionów worków ziaren kawowca!

Legenda głosi, że pierwszy krzew kawowca przywiózł do Brazylii pułkownik Francisco de Melo Palheta w 1727 roku. Musiał użyć swojego uroku osobistego i oczarować żonę gubernatora z Portugalii, która ukryła sadzonkę w bukiecie kwiatów. Wcześniej bowiem Gujana Francuska nie była skora do podzielania się swoimi plonami. Z biegiem czasu kawa stawała się coraz popularniejsza i popyt nią rósł. Niestety, spowodowało to wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą, którą „kupowano” z Afryki. Około roku 1850 na plantacjach w Brazylii pracowało 1,5 mln niewolników!

Dopiero 1888 roku kraj zniósł niewolnictwo i sytuacja zaczęła powoli wracać do normy. Skończyły się czasy taniej siły roboczej, ale nie wypłynęło to na zmniejszenie rocznej produkcji kawy. Szacuje się, że obecnie w Brazylii działa ok. 220 000 plantacji, rozsianych po 27 000 km w całym kraju. Aż 80% zbiorów to Arabika różnych odmian.

Regiony kawowe w Brazylii

Brazylia jest podzielona na 26 stanów i 1 dystrykt federalny, z których połowa ma na swoim obszarze plantacje kawy lub gospodarstwa rolne. Kawę uprawia się głównie w południowo-wschodnich częściach stanów Minas Gerais, São Paulo i Paraná.

SÃO PAULO

Najbardziej znanym regionem jest São Paulo (Alta Mogiana, Média Mogiana, Marília e Garça, Ourinhos e Avaré, Região de Pinhal. To także region o największym obszarze produkcyjnym. Najlepsza kawa z tego regionu pochodzi z obszaru Alta Mogiana, położonego w północno-wschodniej części stanu. Wszystko ze względu nandużą wysokość nad poziomem morza (od 900 do 1100 metrów), sprzyjający mikroklimat i doświadczenie w produkcji kawy speciality. Większość gospodarstw w tym regionie jest małe, rodzinne plantacje.

MINAS GERAIS

Kolejny region to Minas Gerais (Sul de Minas, Mantiqueira de Minas, Chapada de Minas, Matas de Minas, Norte e Noroeste de Minas, Cerrado Mineiro, Campo das Vertentes). Minas Gerais jest zdecydowanie najważniejszym regionem Brazylii jeśli chodzi o produkcję kawy, ponieważ prawie połowa całej produkcji kawy pochodzi właśnie stąd. Bogate gleby i wyższe wzniesienia w tym regionie sprawiają, że jest to idealne miejsce do uprawy  najsłynniejszych kaw w kraju. Cerrado de Minas ma większe wzniesienia (od 800 do 1300 m n.p.m.), wilgotne lata i łagodne, suche zimy, co umożliwia produkcję wysokiej jakości kaw speciality. Uprawiane tutaj kawy są bardziej kwasowe i zazwyczaj wypadają w połowie skali jeśli chodzi o słodycz i body. Właśnie z tego regionu pochodzi nasza kultowa kawa Brazil Cerrado of Minas.

Chapada de Minas to obszar gdzie doliny przecinają górski krajobraz. Charakteryzuje się produkcją zmechanizowaną. Matas de Minas to obszar głownie małych gospodarstw. Temperatury są ciepłe, panuje wilgoć, w uprawiane tutaj odmiany są często słodkie, z nutami czekolady lub karmelu. Aż 30% krajowej produkcji pochodzi z Sul de Minas. Profil smakowy większości uprawianych tu kaw składa się z bardziej owocowego aromatu z nutą cytrusów w smaku i pełnego body.

ESPΊRITO SANTO

Espίrito Santo (Montanhas do Espίrito Santo, Conilon Capixaba) to drugi do wielkości region kawowy w Brazylii, a przy okazji największy producent robusty. Nie oznacza to jednak, że nie uprawia się tu żadnej kawy speciality – tę znaleźć można na wyżynach Montanhas do Espírito Santo. Łagodny klimat i położenie od 700 do 1000 m n.p.m. pozwalają na uprawę tego rodzaju odmian, które w smaku są bardzo owocowe i mocno kwasowe.

BAHIA

W skład regionu Bahia wchodzą: Planalto Baiano, Oeste da Bahia, Atlantico Baiano. To stosunkowo nowy obszar, ponieważ kawowca uprawia się tu dopiero od lat 70. Jednak jest już popularny ze względu na wykorzystanie wysokiej jakości sadzonek i nowoczesnych technik uprawy. Ze względu na wyższą wysokość upraw, deszczowe zimy i suche lato, kawa z tego regionu jest nieco słodsza.

PARANÁ

Paraná to region, w którym uprawia się jedynie Arabikę. Plantacje charakteryzują się gęstymi uprawami i wysoką wydajnością.

RONDÔNIA

Region ten jest przeznaczony wyłącznie do uprawy robusty. Ma klimat tropikalny, z wysokimi temperaturami i niskimi wysokościami.

RIO DE JANEIRO

Rio de Janeiro (Noroeste/Norte do Rio de Janeiro, Serrana do Rio de Janeiro, Sul do Rio de Janeiro to najbardziej zróżnicowany region uprawy kawowca w Brazylii. Kawy z tych okolic znane są z intensywnego aromatu, lekkiej kwasowości i słodkiego smaku.

BSCA wyróżnia jeszcze 7 mniejszych regionów: Ceará, Goiás, Pernambuco, Distrito Federal, Espírito Santo / Minas Gerais, Acre oraz Mato Grosso.

Jakie odmiany kawy spotykamy w Brazylii?

Najpopularniejsze odmiany występujące w Brazylii to Bourbon, Catuaí, Acaiá i Mundo Novo, a także ich pododmiany – Yellow i Red Bourbon, Yellow i Red Catuaí, Topázio i inne. W zależności od roku, Brazylia wytwarza od 25 do 35% światowej produkcji kawy. Największymi międzynarodowymi nabywcami brazylijskiej kawy są Belgia, Japonia, Włochy, Stany Zjednoczone i Niemcy. Oczywiście kawy z Brazylii znajdziecie także i u nas.

Na koniec warto też zaznaczyć, że Brazylia jest nie tylko największym eksporterem kawy, ale także jednym z krajów, w którym kawy pija się najwięcej. Czy można się temu dziwić?