Mamy wielkie szczęście - żyjemy w czasie tzw. „Trzeciej Fali" kawy (z ang. „Third Wave"). Za granicą datę początku tej epoki przyjmuje się na lata 90. U nas zainteresowanie rynkiem kaw Speciality rozpoczęło się mniej więcej w 2006-2010 roku i zwiększa się, powodując jednocześnie wzrost ilości lepszych gatunkowo kaw na polskim rynku.

Kawy Speciality to świeżo palony surowiec - kawa, oznakowana informacjami o regionie pochodzenia, datą palenia oraz profilem smakowym. Przyjęło się, że kawa uchodzi za świeżą do maksymalnie 3 miesięcy po wypaleniu. Wiele jednak zależy od zapakowania kawy. Tu pojawia się pewien problem, bo to, co oferują nam sklepy stacjonarne pod różnymi (znanymi bardziej lub mniej) znanymi markami, to kawa często sprzed nawet ponad roku! W dodatku decydując się na taką kawę nic nie wiemy na temat surowca i regionu pochodzenia!

Jednak świeża kawa, to nie wszystko. Mając dobry produkt, należy zatroszczyć się o jego przechowywanie - w przypadku kawy o szczelne opakowanie, w którym zamkniemy ją po otwarciu paczki. Najlepiej do tego nadają się zwykłe plastikowe pojemniki z wieczkiem, do których wkładamy paczkę kawy w oryginalnym opakowaniu. Pamiętajmy, że wilgoć, promienie słoneczne i wysoka temperatura także źle wpływają na ziarna.

„Trzecia Fala” to nie tylko dobra kawa, ale i cały ruch produkcji wysokogatunkowych ziaren. Począwszy od sadzonek, poprzez zbiory na plantacji, czy metodę obróbki, których też jest kilka, aż po transport do kraju docelowego. Wiele zależy od troski plantatora, jego doświadczenia, lokalnych spółdzielni, w których nierzadko kawa jest uprawiana. Transport należy przeprowadzić szybko i najmniej inwazyjnie. Ziarna nie mogą być wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Następnie transport lokalny, wypalanie, sprzedaż. Najważniejszym etapem na końcu jest wypalenie kawy. Bardzo dużo zależy od tego jak doświadczony jest wypalacz (po angielsku „roast master”, brzmi nieco bardziej dumnie) i jakim piecem dysponuje.

Więc jak wybrać dobrą kawę? Parę krótkich porad:

  1. Zwracaj uwagę na datę palenia, nie powinna być starsza niż 3 miesiące;
  2. Dobierz odpowiednią kawę dla siebie, na start dobre są kawy z afryki, tj. z Etiopii i Kenii (wyraźne nuty owocowe, lekkie, kwaskowate - nie mylić ze smakiem kwaśnym!);
  3. Dobierz odpowiedni stopień palenia - jasny do metod przelewowych (Hario v60, Chemex, Kalita, AeroPress, itd.), ciemny - do ekspresu i kawiarek;
  4. Otwarta kawa może szybko reagować z powietrzem i wietrzeć, zadbaj o szczelne opakowanie;
  5. Próbuj, próbuj, próbuj - mapę smaków kawy tworzymy wraz z doświadczeniem - nie trzymaj się kurczowo jednej, dobrej kawy, próbuj innych z różnych zakątków świata.


Powodzenia i niech ciemna strona mocy będzie z Wami!