Prowadząc kawiarnię staramy się ograniczać produkcję odpadów, które nie nadają się do recyklingu.

Najczęstszym, i tym samym najtrudniejszym w redukcji odpadów produktem niepoddawanym recyklingowi, okazują się być papierowe kubki do kawy na wynos. Postanowiliśmy poszukać wielorazowego kubka do kawy na wynos, który moglibyśmy sprzedawać w naszej kawiarni na co dzień. By zrealizować ten cel, szukaliśmy kubka odpowiedniego do napełnienia kawą, jak i również herbatą czy lemoniadą oraz takiego, który będzie jednocześnie szczelny i funkcjonalny, a dodatkowo ładny i estetyczny.

W końcu w nasze ręce dostał się rCUP zaprojektowany przez zespół firmy Ashortwalk. Wpadli oni na pomysł, by do produkcji kubka wykorzystać zużyte papierowe kubki, które niestety nie nadają się do recyklingu. Dlaczego nie można ich poddać recyklingowi? Spieszymy z odpowiedzią; żeby nasze papierowe kubki nie przeciekały, należy pokryć je warstwą polietylenu, którą bardzo ciężko oddzielić od papieru w standardowym procesie recyklingu. W rCUPie od Ashortwalk zewnętrzna warstwa kubka wykonana jest z poddanych recyklingowi kubków jednorazowych, co nie tylko ogranicza potrzebę ich używania, ale również redukuje ilość powstałych już śmieci.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o procesie produkcji rCUP'a, zachęcamy do odwiedzin strony producenta (R-CUP Ashortwalk), a my tymczasem przejdziemy do omówienia testów produktu, który nie miał przy nas łatwego życia.

Dla nas, kawiarni o profilu specialty, kluczowa jest jakość wydawanego produktu, dlatego przetestowaliśmy kubek pod kątem codziennego używania i częstych wypadków losowych.

rCUP, chociaż nie jest kubkiem termicznym, całkiem dobrze radzi sobie z utrzymaniem temperatury napojów zarówno ciepłych, jak i zimnych. Wyniki prezentujemy w tabelce poniżej:

(t) KAWA PRZELEWOWA LEMONIADA
0 70°C 6°C
1h 59°C 15°C
2h 46°C 20°C

Kubek nadaje się do mycia w zmywarce. Myliśmy go 365 razy - nie zrobił się matowy, a wszystkie uszczelki wytrzymały długą próbę.

Pamiętaliśmy też o tym, że czasami zdarza nam się nie wylać resztki kawy z kubka i zapomnieć o umyciu go. Zostawiliśmy rCUPa wypełnionego kawą przelewową na dwie doby. Po umyciu go w zmywarce nie wyczuliśmy żadnych nieprzyjemnych zapachów ani nie zobaczyliśmy na nim osadu.

W następnym teście postanowiliśmy sprawdzić jak rCUP radzi sobie z upadkami - kilkakrotnie zrzucaliśmy wypełniony kubek na twardą powierzchnię z wysokości około 1 metra. Spodziewaliśmy się chociaż małych pęknięć, ale nie znaleźliśmy ich. Kubek wytrzymał wszystkie upadki.

Oprócz oczywistej funkcji, którą spełnia rCUP, możemy go też wykorzystać w formie podstawki lub małego stopnia. Wytrzymuje on bowiem nacisk 80 kg.

Kubek rCUP możemy otworzyć jedną ręką. Wystarczy tylko wcisnąć wieczko, co oczywiście też przetestowaliśmy... klikając w nie przez dwa dni. Niestety nie zdołaliśmy zliczyć ilości kliknięć. rCUP przeszedł kolejny test pozytywnie, jego mechanizm i uszczelki dalej dobrze działają.

rCUP jest idealnym kubkiem na podróże - średnica jest dopasowana do sitka od aeropressu, a po zaparzeniu kawy do kubka, możemy schować go do plecaka i zostawić trochę dobrej kawy na późniejszą porę.

W tym miejscu pojawia się pierwszy i ostatni minus rCUPa, na który zwrócić uwagę powinny szczególnie te osoby, które chcą schować kubek z kawą do torby lub plecaka zaraz po napiciu się. Po zamknięciu kubka kliknięciem w wieczko, na jego ściankach zostaje mała ilość płynu. Aby nie zamoczyć swojego bagażu kawą, powinniśmy tę resztkę napoju dopić.

Podsumowując, za nieduże pieniądze możemy nabyć ładny i bardzo wytrzymały kubek do kawy na wynos, a przy okazji znacząco wpłynąć na ograniczenie zaśmiecania środowiska.

Testy i tekst przygotowane zostały przez Michała Petrykowskiego z kawiarni Relax na Wilczej (Odwiedź Relax na Wilczej!)