Gdy chce się nam pić, najlepiej sięgnąć po filiżankę herbaty. Nie tylko ugasi pragnienie i nawodni, ale może także wspomóc w zachowaniu zdrowia — zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Oczywiście nic nie zastąpi zdrowej diety i ruchu, a herbata sama w sobie nie może być traktowana jak lekarstwo. Ale regularne picie naparu może w dłuższej perspektywie przynieść sporo korzyści. 

Herbata wspomaga równowagę psychiczną

Redukcja stresu

Herbata zawiera aminokwas o nazwie l-teanina, który zwiększa aktywność fal alfa w mózgu. To z kolei wprowadza w stan spokoju i relaksu. Nawet jeżeli herbata ma działanie pobudzające, jednocześnie pomaga się skoncentrować na zadaniu — to z kolei zawdzięczamy kofeinie. Warto pamiętać, że działanie kofeiny w herbacie jest nieco inne niż w kawie — pobudza łagodniej, za to przez dłuższy czas. 

Wsparcie w medytacji

Buddyjscy mnisi tradycyjnie piją herbatę przed medytacją. Dzięki temu dłużej pozostają pobudzeni, a jednocześnie spokojni i skupieni. Herbata wywołuje stan, który można nazwać zrelaksowaną czujnością. Ułatwia to kontemplację i medytację. 

Wpływ herbaty na zahamowanie rozwoju raka i cukrzycy

Naturalny wróg raka

Regularne wypijanie filiżanki herbaty, szczególnie zielonej, wspomaga układ odpornościowy, co stanowi pierwszy krok do walki z rakiem. Ponadto redukuje wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania komórek rakowych. Według badań, największy udział w zapobieganiu rozwoju choroby ma znajdujący się w herbacie związek epigallokatechinogalusan (EGCG). 

Walcz z cukrzycą typu II

Herbata nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, ale także może w naturalny sposób wspomagać osoby, które już zmagają się z chorobą. Napar z herbaty zawiera flawonoidy, które mogą naśladować działanie insuliny w organizmie, pomagając regulować poziomu cukru we krwi, a także poprawić wrażliwość na insulinę.

Profilaktyka z filiżanką herbaty

Wpływ herbaty na układ krwionośny

Herbata zawiera wiele związków o działaniu korzystnym dla układu krwionośnego, w tym przede wszystkim flawonoidy, katechiny i teofiliny. Te związki działają jako przeciwutleniacze, chroniąc komórki i naczynia krwionośne przed uszkodzeniem. Flawonoidy i katechiny zawarte w herbacie mogą również poprawić funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych, zwiększając ich elastyczność i poprawiając przepływ krwi.

Antyoksydanty mają udowodnione korzyści zdrowotne dla układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały, że picie herbaty może pomóc w utrzymaniu zdrowego przepływu krwi i krążenia poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych. Badania wiążą picie herbaty z mniejszym ryzykiem wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, udaru oraz miażdżycy tętnic.

Cholesterol na niskim poziomie

Herbata, szczególnie pu-erh, może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu dzięki obecności statyny o nazwie lovastatyna. Hamuje enzymy, które biorą udział w produkcji cholesterolu w organizmie. Regularne spożywanie herbaty może pomóc w zmniejszeniu poziomu "złego" cholesterolu (LDL) i zwiększeniu poziomu "dobrego" cholesterolu (HDL). 

Waga w normie

Flawonoidy zawarte w herbacie mogą poprawić metabolizm i spalanie tłuszczów oraz polepszyć kontrolę nad poziomem cukru we krwi. To katechiny, które są rodzajem flawonoidów, wpływają na metabolizm, wspierając utratę i utrzymanie wagi. Najsilniejsze właściwości tego typu przypisuje się zielonej herbacie.

Zdrowe zęby

Jednym z naturalnych związków chemicznych występujących w herbacie jest fluorek. Regularne popijanie filiżanki herbaty pomaga dostarczyć go do organizmu. Zasada jest prosta - im więcej fluorku, tym mniejsza szansa na rozwój próchnicy. Do tego obecne w herbacie polifenole hamują wzrost bakterii. Najwyższe stężenie fluorku znajduje się w herbatach oolong. 

Spowolnione starzenie organizmu

Naukowcy są zdania, że nasze komórki są genetycznie zaprogramowane do stopniowego pogarszania się wraz z wiekiem. Jednakże, coraz więcej badań sugeruje, że zwiększenie ilości przeciwutleniaczy może pomóc w redukcji uszkodzeń komórkowych, które prowadzą do chorób. Spowolnienie powstawania uszkodzeń komórkowych oraz redukcja chorób związanych z wiekiem mogą poprawić jakość życia. 

Zdrowsze jelita

Badanie wykazały, że picie herbaty przez kilka tygodni może pomóc w zwiększeniu korzystnej flory bakteryjnej jelitowej, czyli tak zwanych probiotyków, takich jak Lactobacillus i Bifidobacterium. Polifenole zawarte w herbacie pomagają również zmniejszyć szkodliwe bakterie Enterobacteriaceae w jelitach.