Wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci mogą pić kawę. Zdania naukowców na ten temat  są podzielone. Według specjalistów podawanie najmłodszym kofeiny może być niebezpieczne. Czy istnieje zatem jakaś alternatywa dla standardowego napoju kofeinowego? Czy można kupić specjalną kawę dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Niebezpieczna kofeina? 

Kofeina jest substancją psychoaktywną z grupy stymulantów. Można ją znaleźć nie tylko w kawie, ale również w herbacie, guaranie, a nawet w kakao. Bywa również składnikiem popularnych napojów, takich jak Pepsi czy Coca-cola. W 100 gramach tego typu produktów  jest ponad 10 mg kofeiny. Natomiast w filiżance kawy znajduje się ok. 40 mg tej substancji. Należy wziąć pod uwagę, jakie ilości słodkich napojów typu Cola są spożywane przez nasze dzieci. Może okazać się, że w butelce Pepsi jest więcej kofeiny niż w filiżance małej czarnej. 

Kofeina podawana w odpowiedniej ilości nie jest zagrożeniem dla dziecka. Według Europejskiej Rady Informacji o Żywności maluchy mają tę samą zdolność metabolizowania tej substancji jak dorośli. 

Dlaczego rodzice boją się podawać dzieciom kawę? 

Większość rodziców sądzi, że kawa jest niebezpieczna dla rozwoju dziecka. Skąd wzięła się ta teoria? Otóż w latach 80. twierdzono, iż osoby, które regularnie sięgają po napoje kofeinowe, są bardziej narażone na osteoporozę, gdyż kawa przyspiesza usuwanie wapnia z organizmu. Uważano, że spożywanie kofeiny w dzieciństwie prowadzi do zahamowania wzrostu. Jak się jednak okazało, kawa tylko w minimalnym stopniu przyczynia się do wydalania wapnia i nie wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka. Ponadto naukowcy udowodnili, że bezpieczniej jest podać malcowi filiżankę małej czarnej niż butelkę słodkiego napoju, który zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. 

Co powoduje picie kawy? Jakie mogą być skutki spożywania kofeiny przez dziecko? 

Spożywanie kofeiny przez dzieci nie jest niebezpieczne, jednak u wrażliwych maluchów kawa może wywoływać pobudzenie, niepokój i rozdrażnienie. Ponadto regularne spożywanie napojów kofeinowych przyczynia się do zaburzeń snu. Należy również pamiętać, że negatywnym skutkiem picia kawy jest uzależnienie od kofeiny. Lekarze twierdzą, że symptomy odstawienia są zbyt silne, aby narażać na to najmłodszych. 

Od ilu lat można pić kawę? W jakim wieku spożywanie kofeiny jest bezpieczne? 

W naszym kraju uważa się, że kawa to napój dla dorosłych. Jednak naukowcom nie udało się potwierdzić przeciwwskazań do serwowania produktów kofeinowym dzieciom. Na szczęście otrzymaliśmy wyniki badań, dzięki którym wiemy, jaka jest dopuszczalna dzienna dawka kofeiny dla poszczególnych grup wiekowych: 

  • dzieci od 4 do 6 lat - do 45 mg;

  • dzieci od 7 do 10 lat - do 68 mg;

  • dzieci od 10 do 12 lat - do 85 mg;

  • starsza młodzież - do 100 mg;

  • dorośli - do 400 mg. 

Według powyższych wartości kawa w niewielkich ilościach może być spożywana już przez czterolatków. Należy jednak pamiętać, że kofeina jest zawarta również w innych napojach. Dlatego, jeśli zdecydujemy się podać dziecku kawę, musimy pilnować, aby tego samego dnia nie sięgało po inne napoje z kofeiną. 

Jaka jest najzdrowsza kawa dla dzieci?

Gdy już wiesz, od ilu lat można pić kawę, czas zorientować się, który produkt będzie najzdrowszy i najbezpieczniejszy dla malucha. Chcesz podawać dziecku zwykłą kawę? Zacznij od niewielkiej ilości i sprawdź, czy malec nie robi się rozdrażniony, lękliwy, agresywny lub nadpobudliwy. Innymi niepokojącymi objawami są nudności, drżenie, bezsenność i obniżony nastrój. Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych symptomów, zrezygnuj z podawania dziecku klasycznej kawy. Wybierz opcję alternatywną. 

Standardową kawę można zastąpić napojem bezkofeinowym. Świetną opcją jest również kawa zbożowa, którą można podawać dzieciom już w pierwszym roku życia. Ten wyjątkowy produkt ma wiele zalet. Przede wszystkim maluch może ją spożywać o każdej porze. Ponadto jest smaczna, bezkaloryczna i zawiera duże ilości błonnika. Kawa zbożowa wspiera pracę jelit i jest świetnym antyoksydantem. Polecamy sięgać po produkty z dodatkiem cykorii, ponieważ działają jak probiotyki. 

Dlaczego nie warto podawać dziecku cappuccino? 

Wielu osobom wydaje się, że świetną alternatywą dla klasycznej kawy jest pyszne, niskokofeinowe cappuccino. Niestety to wyłącznie pozory. Ten słodki napój będzie bardziej niebezpieczny dla dziecka niż klasyczna mała czarna. Cappuccino nie tylko zawiera kofeinę, ale również spore ilości cukru i innych, chemicznych dodatków. Zatem, jeśli nie chcesz narażać malca na cukrzycę, wyłącz z jego diety słodkie, aromatyczne napoje typu latte czy cappuccino. Postaraj się również nie sięgać po Colę czy Pepsi. Gwarantujemy, że dużo bezpieczniejsza jest klasyczna, czarna kawa zaparzona ze świeżo mielonych ziaren. Nie zawiera ona rakotwórczych, chemicznych dodatków i słodzików, które przyczyniają się do zwiększenia masy ciała i psucia zębów.