Niektóre osoby nie wyobrażają sobie udanego poranka bez filiżanki ulubionej, aromatycznej kawy. Świeżo zmielona kawa potrafi obudzić samym swoim zapachem, a zastrzyk kofeiny pozwala łatwiej wkroczyć w nowy dzień. W związku z tym, że kofeina zawarta w kawie należy do substancji pobudzających - po jej wypiciu u większości osób można zaobserwować wzrost ciśnienia. Kiedy ktoś miewa, chociażby problemy z sercem to picie kawy jest w takim wypadku niekiedy niewskazane. 

Czy kawa w ciąży szkodzi? To pytanie, które jest tematem sporów wśród osób, które związane są z medycyną. Zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu, gdyż opowiemy Ci w nim między innymi o tym, ile kawy można pić w ciąży oraz odpowiemy na pytanie - czy kawę w ciąży w ogóle można pić?

Ile kawy w ciąży można pić? Jakie mogą negatywne skutki picia kawy?

Przyszła matka powinna zadbać o swój stan zdrowia. Warto porzucić wszelkie nałogi - takie jak picie alkoholu czy palenie papierosów. Osoby, które codziennie piją kilka filiżanek kawy, często nie zdają sobie sprawy, że czasami to liczba, która bywa niebezpieczna dla zdrowia. Nadmiar kofeiny może prowadzić do problemów związanych z wydolnością serca. 

W związku z tym, że donoszenie ciąży wymaga dużo energii - warto, by kobieta spodziewająca się dziecka nieco zwolniła, a także nie narażała się na niepotrzebny stres czy inne sytuacje, które mogłyby zaszkodzić maluchowi. Kawa w ciąży, czy można ją pić? Według współczesnej medycyny kobieta będąca w ciąży może spożyć maksymalnie 300 mg kofeiny. 

Każda kobieta jest inna, więc warto ilości pitej kawy konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. W każdym razie picie kawy jest bezpieczne dla przyszłych matek - pod warunkiem, że będą zachowywały w tym umiar i zdrowy rozsądek. 

Ile kawy można pić w ciąży? Jakie mogą być konsekwencje wypicia zbyt dużej ilości?

Spożycie przez kobietę w ciągu jednej doby ponad 300 mg kofeiny może wiązać się z ryzykiem poronienia. Ponadto nadmierne spożycie kawy może prowadzić także to pojawienia się u nienarodzonego dziecka różnego typu wad - między innymi problemów z sercem. 

Najrozsądniej byłoby ograniczenie kawy do minimum - na przykład jednej filiżanki o poranku. Według lekarzy, którzy na co dzień opiekują się kobietami w ciąży, dopuszczalne jest wypicie nawet trzech filiżanek. Oczywiście pod warunkiem, że ilość zawartej w nich kofeiny nie będzie przekraczała w sumie 300 mg. 

Co można pić zamiast kawy? Niektóre kobiety decydują się na kawę zbożową, a także napoje, które charakteryzują się niewielką zawartością kofeiny. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że kobieta spodziewająca się dziecka powinna odżywiać się w sposób zrównoważony, by dostarczyć maluchowi wszystkich składników potrzebnych do właściwego rozwoju. 

Jaka kawa w ciąży? Podpowiadamy!

Być może alternatywne sposoby parzenia kawy sprawią, że będziesz pić ją znacznie rzadziej w trakcie ciąży, ponieważ ich przygotowanie jest bardziej czasochłonne niż zrobienie espresso w ekspresie. Kawa parzona za pomocą aeropressu czy dripa potrafi zachwycać głębią smaku i aromatu. 

Niezależnie od wybranego przez Ciebie sposobu parzenia warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości ziarna kawy. Nic nie smakuje tak dobrze jak kawa, która została przygotowana ze świeżo zmielonych ziaren. Jeżeli szukasz kawy ziarnistej w atrakcyjnej cenie, to zachęcamy Cię do zapoznania się z produktami, które przygotowaliśmy dla Ciebie na stronie: https://swiezopalona.pl/kategoria/26/Kawa-ziarnista

Czy kawa w ciąży szkodzi? Podsumowanie

Kobiety spodziewające się dziecka nie muszą rezygnować z picia kawy - pod warunkiem, że nie będą przesadzały z ilością spożywanej kofeiny. Nadmiar w organizmie może prowadzić do poronienia, a także innych konsekwencji. 

Warto poprzestać na trzech filiżankach. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kawie, a także poznać niezwykłe sposoby na jej parzenie to zachęcamy Cię do zapoznania się z resztą treści na naszym blogu.