Szczególnie o okresie jesienno-zimowym uwielbiamy pić herbatę. Napój ten od lat króluje na naszych stołach. Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania czy kolacji bez herbaty. Przyjemnie rozgrzewa, posiada także lekkie właściwości pobudzające. Herbatę naprawdę warto pić. Korzystanie wpływa ona na ciśnienie krwi oraz chroni nasze serce. Zawarte w niej polifenole wzmagają koncentrację, ułatwiając tym samym proces uczenia się, natomiast składnik herbaty, jaką jest tanina, działa przeciwzapalnie. Napar ten poprawia trawienie oraz spowalnia procesy starzenia, poprawiając kondycję naszej skóry.

Pyszna herbata - jak zrobić?

Mimo używania dobrej jakości herbat, Twój napar nie smakuje zbyt dobrze? A może zwykła herbata bez dodatków po prostu Ci się znudziła? Choć proces przygotowywania herbaty nie wydaje się być zbytnio skomplikowany, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z popełnianych przez siebie błędów. W tym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek na to, jak zrobić pyszną herbatę. Ich przestrzeganie pozwoli Ci uzyskać niezwykle aromatyczny napar.

Woda to podstawa

Nie każdy rodzaj herbaty parzy się w ten sam sposób. Czarne, ziołowe i owocowe napary należy parzyć, używając do tego wrzącej wody, natomiast z zielonych herbat najlepszy smak wydobędziemy w momencie, gdy ich parzenie będzie odbywało się w około 80 stopniach. Wyższa temperatura wody sprawi, że napój będzie posiadał charakterystyczny gorzki posmak. Istotną właściwość stanowi także stopień twardości wody. Zdecydowana większość herbat osiągnie pyszny smak przy parzeniu w miękkiej wodzie. Twarda woda wpływa także na inne właściwości naparu. Za sprawą dużej ilości soli powoduje ona utratę wartości zdrowotnych herbat oraz jej brzydki, mętny kolor.

Destylowana woda poprzez zbyt małą zawartość minerałów sprawi, że herbata będzie miała mniej wyczuwalny aromat, natomiast ta o zbyt dużej ich ilości powoduje, że napar będzie bardzo cierpki. Uwagę warto także zwrócić na pH wody, z której korzystamy do parzenia herbaty. Najlepsza woda posiadać będzie pH pomiędzy 6,5 a 8,5. Zbyt kwaśne, czyli niskie pH skutkuje przygotowaniem naparu o mało wyczuwalnym aromacie. Taką herbatę poznasz po jej jasnym kolorze. Woda posiadające za wysokie pH (odczyn zasadowy) będzie miała ciemny kolor i charakterystyczny osad unoszący się na wierzchu.

Ilość liści herbaty

Sytuacja nie jest skomplikowana, jeżeli pijemy herbatę z torebek. Ich producent umieścił tam ilość herbaty, która powinna przypaść do gustu większości. O sposobie, a w szczególności o czasie ich parzenia przeczytać można na dołączonej do każdej torebki etykiecie. Zdecydowanie trudniej jest dobrać ilość liści, które chcemy zaparzyć. Zaleca się, aby na jedną herbatę zaparzoną w filiżance o pojemności do 150 ml były to 2 do 3 g liści. Jest to ilość odpowiadająca jednej łyżeczce. Dwie łyżeczki herbaty powinno się wsypywać do kubka o pojemności 250-300 ml. Zaparzenie zbyt dużej ilości liści poskutkuje gorzkim smakiem naparu, natomiast za mała ilość sprawi, że herbata będzie wodnista.

Przykrycie

Niezależnie od tego, w jakim naczyniu zaparzasz swoją herbatę, zawsze powinieneś je przykryć. Rośliny, których liście zaparzamy, zawierają w swoim składzie olejki eteryczne, które z kolei bogate są w lotne związki. To właśnie one odpowiadają za smak i zapach naszej herbaty. Brak przykrycia sprawia, że związki te ulatują, przez co napar traci na aromacie.

Parzenie herbaty

Skoro przebrnęliśmy już przez to, jaką wodę wybierać do parzenia oraz ile liści wsypywać do kubka, warto jeszcze pamiętać o tym, że herbata powinna się parzyć przez określoną ilość czasu. Ma to wpływ na jej smak, ale także działanie, które wykazuje. Aromatyczny smak w połączeniu z pobudzającym na centralny układ nerwowy działaniem uzyskamy parząc napar przed około 3 minuty. Po 5 minutach jej smak stanie się nieco bardziej wyrazisty oraz uzyska działanie korzystnie wpływające na żołądek i proces trawienia. Herbaty owocowe należy parzyć od 8 do 10 minut, aby wyciągnąć z nich pełnię smaku.

Dodatki

Jeżeli chcesz wprowadzić nieco świeżości i na nowo pokochać picie herbaty, zaopatrz się w ciekawe dodatki, które dodadzą jej nieco słodyczy i nowych aromatów. Do urozmaicenia smakowych doznań świetnie sprawdzają się syropy do herbaty. W naszym sklepie posiadamy je w wielu wariantach smakowych, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Aromat płatków róży, a może korzenny smak imbiru idealny na długie zimowe wieczory? Nie bój się eksperymentować, dobierz ilość syropu do swoich preferencji i łącz rozmaite smaki z różnymi herbatami.