W dzisiejszych czasach, kawa to nie tylko napój, ale prawdziwy styl życia i sposób na relaks, który cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi.

Wydawać się mogłoby, że woda to po prostu woda i nie ma większego znaczenia, jaką wybierzemy do parzenia kawy. Nie mogłoby być bardziej mylnego! Wybór odpowiedniej wody ma kluczowe znaczenie dla smaku i aromatu kawy, a także wpływa na proces ekstrakcji i ostateczny efekt naszego ulubionego napoju.

Najważniejsze parametry

Zacznijmy od tego, jakie parametry powinna mieć woda, aby uzyskać najlepszy smak parzonej kawy. Według SCA, czyli Speciality Coffee Association - organizacji zajmującej się promowaniem kawy wysokiej jakości, twardość wody powinna wynosić od 120 do 160 PPM (*zobacz nasz słowniczek na końcu tekstu), natomiast optymalne pH powinno zawierać się w przedziale 6,5-7,5.

Właściwa mineralizacja będzie zbalansowana kawę oraz kompletować jej kwasowość i słodycz. Kiedy będzie zbyt niska, będzie skutkować wysoką kwasowością. Natomiast wyższa mineralizacja zakryje cechy kawy oraz wpłynie na dużą ilość goryczy. Stąd większość kaw zaparzonych w domowych warunkach wydaje nam się zbyt goryczkowa. Ciekawostką jest, że mineralizacja wody w Warszawie wynosi około 300 - 350 PPM. Oznacza to, że ciężko zaparzyć dobrą kawę bez wcześniejszej filtracji wody.

Woda butelkowana

Jeśli nie prowadzisz kawiarni czy palarni, najprawdopodobniej nie będziesz zainteresowany codziennym sprawdzaniem parametrów wody. Dlatego warto rozejrzeć się za gotową wodą butelkowaną, której parametry są najbardziej zbliżone do tych przedstawionych przez SCA.

Według naszych testów, taką wodą jest Żywiecki Kryształ. Jest on dostępny do kupienia zarówno w niewielkich sklepach czy dużych marketach, a także w hurtowniach spożywczych. Według wskazań ma odczyn 6,6 pH, więc mieści się w dolnej granicy norm podawanych przez SCA, a jego mineralizacja to około 140 PPM. Kawy parzone na tej wodzie są bardzo czyste, rześkie i zachwycają smakiem. Jednakże mogą okazać się także dobre wody marek Primavera i Saguaro.

Woda filtrowana

To dobre rozwiązanie, jeśli woda w kranie znacząco nie odbiega od normy. Filtr taki może zmniejszyć zawartość chloru oraz poprawić smak wody, jednak przy wodzie wyjątkowo kiepskiej jakości może być niewystarczający.

System odwróconej osmozy

Najbardziej dokładny system filtracji, który sprawia, że woda jest perfekcyjnie zbilansowana pod względem zawartości poszczególnych składników mineralnych. Dzięki temu kawa idealnie się w niej rozpuszcza, wydobywając wyśmienity smak. Ważny jest fakt, że z tego systemu można korzystać na bieżąco, ponieważ cały system można podłączyć w kuchni.

Jak samodzielnie zbadać wodę?

Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne sprawdzenie wody, to wystarczy odwiedzić lokalny sklep zoologiczny. Znajdziemy w nim testy kropelkowe oraz zestawy pasków, które pozwolą nam określić ogólną oraz węglanową twardość wody, sprawdzić odczyn pH oraz zawartość żelaza i azotanów.

Podsumowanie

Jeśli jesteś kawoszem, któremu zależy na wypiciu dobrej kawy, korzystaj z wody butelkowanej, na przykład Kryształ Żywiecki czy Primavera. Odkryjesz smaki kawy, które do tej pory były schowane za zbyt wysoką mineralizacją wody.

Słowniczek

SCA - organizacja zajmująca się promowaniem kawy wysokiej jakości i doskonaleniem standardów jakościowych kawy.

PPM - jednostka określająca liczbę gramów substancji w 1 000 000 gramach lub mililitrach roztworu. Miernik stosowany jest przy pomiarze wód zanieczyszczonych oraz przefiltrowanych.

pH - rodzaj miary stopnia kwasowości danego roztworu. Im bardziej roztwór jest kwaśny, tym mniejsza jest jego wartość pH.

Osmoza - fizjologiczne zjawisko polegające na przechodzeniu cząsteczek przez półprzepuszczalną błonę. Fenomen ten jest wykorzystywany między innymi w procesie oczyszczania wody.