Macierzanka pięknie pachnie i to właśnie olejki eteryczne są najcenniejszym składnikiem rośliny. Czym różni się macierzanka tymianek od macierzanki piaskowej i jakie ma właściwości? Jak przygotować napar z macierzanki piaskowej?

Pod nazwą macierzanka kryje się cała rodzina roślin. Zależnie od sposobu definicji, rodzina ta obejmuje od 220 do 350 gatunków. Występuje na trzech kontynentach - w Europie, Azji oraz na północy Afryki. W Polsce istnieje 10 gatunków macierzanki. 

Najczęściej spotkać można macierzankę na terenach skalistych, górskich, również w miejscach suchych i piaszczystych. Wiele gatunków dobrze znosi niskie temperatury. Warunkiem wzrostu roślin jest jedynie dobre nasłonecznienie. 

Lecznicza macierzanka piaskowa

Najpopularniejszym gatunkiem jest macierzanka tymianek, czyli powszechnie znana przyprawa, która naturalnie rośnie w rejonie Morza Śródziemnego. Wszystkie gatunki macierzanki zawierają olejek eteryczny, któremu zawdzięczają lecznicze działanie. 

Jednak w medycynie ludowej wykorzystuje się przede wszystkim macierzankę piaskową, która substancji tej zawiera najwięcej. Roślina rośnie dziko w Europie i na Syberii. W Polsce najłatwiej spotkać macierzankę piaskową w lasach sosnowych i brzozowych. Pomiędzy czerwcem a sierpniem kwitnie charakterystycznymi drobnymi, fioletowymi kwiatami.

Właściwości macierzanki piaskowej

Dzięki olejkom eterycznym, macierzanka piaskowa doskonale sprawdza się jako lekarstwo na wszelkie problemy gastryczne - działa wiatropędnie, rozluźnia mięśnie gładkie układu pokarmowego i pomaga zlikwidować uczucie ciężkości. Wspomaga również trawienie, wzmagając wydzielanie żółci.

Ma także właściwości odkażające i łagodzące, dlatego można nią przemywać miejsca ukąszenia owadów, a także stosować do płukania gardła i jamy ustnej. Charakterystyczny aromat wpływa wzmacniająco na system nerwowy, dlatego poleca się relaksujące kąpiele z olejkiem macierzanki piaskowej.

Roślina znajduje także zastosowanie w kosmetyce - jako płukanka do włosów pomaga regulować wydzielanie sebum, dlatego polecana jest osobom z przetłuszczającą się skórą głowy. Regularne przemywanie twarzy wacikami nasączonymi w naparze z macierzanki jest z kolei zalecane osobom z cerą trądzikową. 

Jak stosować macierzankę piaskową?

Macierzanka piaskowa ma podobny zapach do macierzanki tymianek, dlatego można z powodzeniem wykorzystywać ją jako przyprawę do potraw - przede wszystkim do mięs, ale także do zup czy sosów. 

Bardziej doraźnym środkiem leczniczym jest jednak napar z macierzanki piaskowej. Aby go przygotować, można wykorzystać dostępny w sklepach zielarskich susz lub samodzielnie wyhodowaną i ususzoną roślinę. 

Dwie łyżeczki suszu zalewamy 200 ml wrzącej wody i odstawiamy na 10 minut pod przykryciem do zaparzenia. Gdy minie wskazany czas, należy oddzielić fusy od naparu. Jeśli napar ma być stosowany kilka razy dziennie, warto za każdym razem przygotować nowy i stosować go, gdy jest jeszcze ciepły lub letni.