Dzisiaj przyszła kolej na japońską sproszkowaną herbatę - matchę. Ten niepozorny zielony proszek posiada wiele cennych właściwości i zastosowań. Jeśli jesteście ich ciekawi, zapraszam do lektury.

CZYM JEST I SKĄD POCHODZI MATCHA?

Pochodząca z Chin matcha to zielona herbata starta za pomocą specjalnych kamieni na proszek. Do Japonii dotarła za pośrednictwem buddyjskich mnichów, którym pomagała w medytacji. Z czasem matcha stała się podstawowym elementem rytuału chanoyu, czyli japońskiej ceremonii parzenia herbaty.

Uprawa krzewów herbacianych na matchę nieco różni się od standardowych procedur. Gdy pojawią się pierwsze liście, krzewy przykrywa się specjalnymi matami zacieniającymi, by spowolnić ich wzrost. Roślina wytwarza wtedy więcej aminokwasów, dzięki czemu późniejszy napar jest słodszy i ma bogatszy aromat. Obecnie japońska matcha jest jedną z droższych i trudniejszych do zdobycia herbat. Wynika to ze specyficznych warunków uprawy. Oprócz tradycyjnego zastosowania, matcha używana jest również do przygotowywania lodów i ciast, a także w przemyśle kosmetycznym.

AKCESORIA DO PARZENIA MATCHY

Aby zaparzyć matchę zgodnie z tradycją, oprócz samej herbaty i wody, potrzebne są trzy specjalne przedmioty. Pierwszy z nich to matchawan, czyli gliniana czarka, w której zaparzymy herbatę. Sproszkowany susz nasypiemy do niej za pomocą chashaku, bambusowej łyżeczki o pojemności około pół łyżeczki do herbaty. Trzeci, najbardziej charakterystyczny element używany do zaparzania matchy, to chasen, czyli bambusowa trzepaczka, którą proszek miesza się z wodą. O ile matchwan i chashaku można zastąpić zwykłą czarką i łyżeczką, warto wyposażyć się w chasen. Alternatywą w warunkach domowych może być spieniacz do
mleka, ale dla miłośników matchy będzie to profanacja.

WŁAŚCIWOŚCI MATCHY

Zielona herbata ze sproszkowanych liści zawiera takie same składniki, co jej liściaste odmiany. Również pomaga w koncentracji, pobudza, działa odmładzająco i regeneracyjnie, wspomaga pracę całego organizmu. Dlaczego więc uważana jest za znacznie bogatszy napój? Z prostej przyczyny - ponieważ matcha jest w proszku, podczas zaparzania rozpuszcza się. Zaparzając liściastą herbatę przed podaniem oddzielamy liście od naparu, przez co tracimy część cennych składników, które w liściach zostają. W przypadku matchy wypijamy je razem z naparem.

MATCHA LATTE

Matcha latte ze względu na swoją nazwę często jest mylona ze słynnym, włoskim napojem - caffe latte. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona robiona z kawy, lecz sproszkowanych liści japońskiej, zielonej herbaty. Obecnie najczęściej podawana jest ona z wodą i spienionym mlekiem. Matcha latte wywodzi się z Chin. Do Japonii dotarła ona dzięki mnichom. W Chinach głównie przygotowywana jest na zimno, natomiast w Japonii przyrządza się ją zarówno na zimno, jak i na ciepło.
Choć to Chińczycy byli jej wynalazcami, to jednak swoją popularność zawdzięcza ona Japończykom, którzy zaczęli serwować ją w restauracjach.

MATCHA LATTE - WŁAŚCIWOŚCI

Matcha latte bardzo korzystnie wpływa na ludzki organizm. Przede wszystkim jest silnym antyoksydantem, który odpowiada za neutralizowanie niekorzystnych skutków oddziaływania wolnych rodników, przyczyniających się do rozwoju chorób serca, skóry, mózgu i różnorodnych nowotworów. Ponadto matcha latte jest bogatym źródłem katechin i EGCG (pochodna katechiny, flawonoid, antyoksydant), dzięki czemu zmniejsza ryzyko miażdżycy, działa przeciwwirusowo i obniża zły cholesterol. Dodatkowo skutecznie chroni on skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego.

Dużą zaletą spożywania matcha latte jest również fakt, iż działa ona uspokajająco i relaksująco. Zawarte w niej aminokwasy pobudzają emitowanie fal alfa w mózgu, które korzystnie wpływają na samopoczucie. Warto również dodać, że matcha latte pozytywnie wpływa na odporność organizmu, dodaje energii i pomaga w odchudzaniu.

MATCHA W KOSMETYKACH

Dobroczynne składniki herbaty możemy przyswajać nie tylko popijając pyszny napój, ale również stosując susz zewnętrznie jako kosmetyk. Domowa maseczka z zielonej herbaty matcha oczyści i odświeży skórę oraz nada jej blasku. Pomoże się zrelaksować po długim dniu i nawilży skórę. MATCHA W KOSMETYKACH
Składa się wyłącznie z naturalnych składników, co oznacza, że nie aplikujemy na skórę żadnych konserwantów. To jednocześnie najsłabsza strona maseczki
z matchy - nie można jej przechowywać w większych ilościach, całość najlepiej zużyć tego samego dnia.

NATURALNE SKŁADNIKI DOMOWEJ MASECZKI

Najważniejszym z nich jest oczywiście matcha, czyli sproszkowana zielona herbata tradycyjnie produkowana w Japonii. Zmielone liście po zalaniu stają się częścią naparu (w tym przypadku papki), a więc wykorzystujemy je w stu procentach. Matcha jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, wygładza i tonizuje, nadaje blask.
Drugi naturalny składnik, bez którego nie może się obejść maseczka z zielonej herbaty, to miód. Warto wybrać płynny - mocniej skrystalizowany może niepotrzebnie podrażnić skórę, działając niczym ostry peeling. Miód oczyszcza i odżywia skórę, a jednocześnie pomaga maseczce ściąć się na twarzy. Warto wybrać miód ze sprawdzonej pasieki.

Jeśli skóra jest bardzo podrażniona czy przesuszona, wskazanym składnikiem maseczki z matchy jest aloes. W przeciwnym razie można go pominąć. Aloes łagodzi stany zapalne, nawilża, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Najlepszy byłby świeży, ale sprawdzi się także aloes w słoiczku kupiony w aptece.