Ekspres do kawy to urządzenie, które spotkać możemy w wielu domach, a ta liczba wciąż wzrasta. Nic dziwnego, zaczynanie swojego dnia z filiżanką aromatycznej kawy sprawia, że mamy więcej siły i motywacji do działania. Aktualnie zaopatrzyć się możemy w ziarna kawy z najróżniejszych stron świata i próbować coraz to nowych smaków tego naparu. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że korzystanie z ekspresu do kawy jest niezwykle proste i pozwala znacznie zaoszczędzić czas. Aby móc każdego dnia cieszyć się pobudzającą, ale także pyszną kawą, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia. Dzisiaj podpowiemy, jak powinno wyglądać czyszczenie ekspresu do kawy.

Zarówno ekspres przelewowy, kolbowy, automatyczny czy kapsułkowy wymaga cyklicznego czyszczenia, w innym wypadku jego obsługa stanie się trudniejsza a kawa nie będzie już posiadać takiego aromatu jak wcześniej. Zapominanie o wykonywaniu tej czynności sprawi, że wewnątrz ekspresu będzie osadzać się kamień, który może znacznie spowolnić działanie ekspresu, a skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do uszkodzenia jego poszczególnych części. Brudny ekspres dostarczy nam kwaśnego i gorzkiego naparu, a to wszystko za sprawą reakcji wody i tłuszczu kawowego, który także osadza się na wewnętrznych elementach urządzenia w trakcie procesu parzenia kawy.

Ekspres do kawy - czym czyścić?

Choć ta rada może brzmieć banalnie, nie każdy posiadacz ekspresu do kawy się do niej stosuje. Przed przejściem do czyszczenia ekspresu dokładnie przeczytaj instrukcję, którą producent zamieścił w zestawie z urządzeniem. Znajdziesz tam informację o tym, jak na co dzień pielęgnować urządzenie oraz w jaki sposób przeprowadzać gruntowne czyszczenie ekspresu do kawy. Stosując się do zaleceń wydłużysz żywotność swojego sprzętu i dostarczysz sobie przepysznego naparu każdego dnia.

Do wyboru mamy szeroką gamę środków czyszczących przeznaczonych do pielęgnacji ekspresów do kawy. Skorzystać możemy z płynów, tabletek czy chociażby proszków do czyszczenia. W kawiarniach czyszczenie za pomocą takich preparatów przeprowadza się codziennie, jednak w domu, gdzie częstotliwość korzystania z ekspresu jest mniejsza, można wykonywać je co kilka dni.

Czyszczenie ekspresu do kawy tabletkami

Czyszczenie ekspresu przy użyciu dedykowanym tej czynności tabletek jest niezwykle proste, ponieważ tabletka rozpuszcza się w wodzie. Wystarczy, że umieścisz ją w pojemniku na wodę. Po rozpuszczeniu tabletka usunie brud z dozownika wody, a także z przewodów ekspresu. Tabletki, które znajdziesz w naszym sklepie posiadają wygodna wielkość, która będzie pasować do wszystkich rodzajów ekspresów automatycznych.

Czyszczenie ekspresu do kawy proszkiem czyszczącym

Do czyszczenia ekspresów gastronomicznych najlepiej wykorzystać specjalny proszek czyszczący, który precyzyjnie usunie wszelkie pozostałości kawowe, zarówno na grupie zaparzającej, w elektrozaworach, jak i w obiegu wody. Proszek należy wsypać w ślepe sitko zakładane na kolbę ekspresu, następnie na 5 sekund włączyć parzenie. Czynność powinna zostać powtórzona 5 razy. Po wszystkim należy opłukać kolbę i przepłukać cały system, aby pozbyć się resztek proszku. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w wydajny produkt, zapoznaj się z naszą ofertą. Znajdziesz tam proszek do czyszczenia ekspresu, którego opakowanie zawierające 900 g proszku wystarczy Ci nawet na rok czyszczenia swojego urządzenia.

Czyszczenie ekspresu do kawy płynem czyszczącym

Oprócz czyszczenia elementów ekspresu odpowiadających za parzenie kawy, należy także zadbać o pielęgnację spieniacza mleka. System mleczny należy codziennie przepłukać wodą, natomiast co kilka użyć warto umyć go za pomocą specjalistycznego płynu czyszczącego. W naszym asortymencie dysponujemy płynem Puly Milk, którego użycie zajmie Ci dosłownie chwilę. Jeżeli posiadasz ekspres automatyczny, najpierw dodaj 15 ml płynu do 300 ml zimnej wody i włóż do niej rurę służącą zasysaniu mleka. System mleczny powinien zostać przepłukany całością roztworu około 2 do 3 razy. W przypadku ekspresu gastronomicznego należy dodać 25 ml płynu Puly Milk do 500 ml zimnej wody i podobnie jak podczas czyszczenia ekspresu automatycznego należy do takiego roztworu włożyć dyszę spieniającą mleko. Także tutaj najlepiej wykonać 2-3 cykle czyszczące, aby mieć pewność, że wszelkie zabrudzenia zostały dokładnie usunięte.

Odkamienianie ekspresu do kawy

Poza codzienną pielęgnacją ekspresu do kawy, należy także pamiętać o jego regularnym, gruntownym czyszczeniu, które obejmuje odkamienianie urządzenia. Jest to niezwykle ważna czynność, której przeprowadzanie usunie kamień i osad pojawiający się w wyniku naturalnego użytkowania na poszczególnych elementach wyposażenia ekspresu i znacznie wpływa na jego pracę oraz smak naparu. Odkamienianie powinno być przeprowadzane co 200-250 filiżanek przygotowanej kawy. Do jego wykonania należy użyć specjalnego odkamieniacza, który rozpuszcza się w gorącej wodzie. Roztwór po przepuszczeniu przez urządzenie usuwa zalegający w nim kamień. Po wykonaniu odkamieniania należy dokładnie przepłukać zbiornik na wodę, aby pozbyć się resztek preparatu.