Świeżo Palona
Delter Coffee Press to nowy AeroPress? Nic bardziej mylnego!

Delter Coffee Press to nowy AeroPress? Nic bardziej mylnego!

Kiedy w pierwszej chwili zobaczyłam Delter Coffee Press pomyślałam, że to nowa wersja AeroPressu. Im dłużej jednak przyglądałam się obu urządzeniom, tym więcej różnić między nimi widziałam. I to całkiem sporych.

Zacznę jednak od podobieństw

Owszem, oba urządzenia składają się z komory, tłoka i nakrętki, oba także wymagają użycia filtra do przygotowania kawy. No i nie możemy pominąć wyglądu zewnętrznego, który może być mylący.

Zarówno Aeorpresss (a zwłaszcza Aeropress Go) jak i Delter Coffee Press to urządzenia z założenia przenośne, idealne do wożenia ze sobą na wakacje, krótkie urlopy czy zabierania do biura. Oczywiście nic to nie umniejsza im funkcjom przygotowywania kawy w domu.

Czyszczenie obu urządzeń jest równie proste i szybkie.

Materiały

Tworzywo wykorzystywane do budowy AeroPressu ewoluowało przez lata. Najnowsze modele powstają z polipropylenu, który nie wchodzi w reakcję z wodą i żywnością. Ten materiał sprawia, że konstrukcja całości jest solidna, jednak nie daje pełnej przejrzystości.

Delter Coffee Press wykonany jest z tritanu, nazywanego nowoczesnym plastikiem. Jest on wolny od BPA ale także od szkodliwego BPS. Jest również praktycznie niezniszczalny i sprawdzi się w każdej sytuacji – w przynajmniej tak zapewnia producent.

Rzecz kluczowa – parzenie

Tu pojawia się kluczowa różnica między tymi, na pozór podobnymi, urządzeniami. Do parzenia kawy wykorzystywane są zupełnie inne zjawiska. Ale po kolei.

Aeropress, czyli immersja

AeroPress wykorzystuje technikę znaną m.in. z French Pressu. Jest to immersja, czyli zanurzenie. I to mówi praktycznie wszystko.

Najpierw umieszczamy filtr w nakrętce, oczywiście przelewamy go gorącą wodą, wsypujemy kawę, wlewamy wodę i przeciskamy. To duże uproszczenie, ponieważ istnieje wiele przepisów oraz dwie podstawowe metody – klasyczna i odwrócona, która cieszy się większą popularnością, co widać w trakcie kawowych zawodów. TUTAJ znajdziecie kilka przepisów na kawę z Aeropressu.

W AeroPressie proces ekstrakcji kawy rozpoczyna się natychmiast, co ma wiele potencjalnych wad, w tym niekontrolowaną ekstrakcję i niepożądane mieszanie. Jest to szczególnie widoczne w przypadku "metody odwróconej", gdzie odwrócenie urządzenia może powodować niekontrolowane mieszanie się wody i fusów z kawy, i utrudnić uzyskanie powtarzalnego wyniku parzenia.

Delter Coffee Press, czyli iniekcja

Iniekcja to metoda wtryskowa, chociaż określenie to w języku polskim gubi sporo w tłumaczeniu. Czasem stosuje się także określenie "perkolacja". Oznacza to, że zaparzając kawę w Delter Coffee Press, kawa ma kontakt z wodą jedynie przez krótki czas, gorąca woda jest przepuszczana przez warstwę kawy, a użytkownik ma pełną kontrolę nad przepływem wody oraz tempem zaparzania.

Co ciekawe, w tej metodzie ekstrakcja kawy następuje szybciej. Finalnie uzyskujemy napar klarowny, zbalansowany w smaku i delikatny, porównywany do tego przygotowanego w dripperach.

A jak z czasem parzenia i dozą?

Pojemność AeroPressu to około 220 ml, do czego używamy ok. 18 gram zmielonej kawy. Przekroczenie pojemności sprawi, że otrzymany napój nie będzie zadowalający. Jeśli chcemy uzyskać mocne espresso, możemy zalać 50 gram kawy 150 ml wody. Jak widać AeroPress daje dużą rozpiętość w ilości wykorzystanej kawy.

Delter Coffee Press ma ograniczenie co do ilości zmielonej kawy, którą można w nim umieścić – to będzie do ok. 30 gramów. Urządzenie ma dokładne oznaczenie poziomu wody i można z łatwością zaparzyć partię 400 ml, a nawet więcej, ponieważ wodę można dolewać w trakcie parzenia. Standardowo używa się proporcji 25 gram na 200 ml wody.

W przypadku Deltera parzenie zajmuje ok. 2,5 do 3 minut. W przypadku AeroPressu wszystko zależy od metody, grubości zmielenia ziaren i innych zmiennych. Jednak AeroPress to już prawdziwa legenda, istnieje wiele różnych przepisów, a Delter dopiero od niedawna pojawił się w kawowym świecie. Jest spora szansa, że te zaburzone proporcje niedługo się wyrównają.

Tagi: kawa, aeropress, aeropress go, delter coffee press, delter coffee

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować