Znany od wieków dziurawiec stosuje się na depresję i do leczenia trądziku. Pomaga na ból brzucha i stany lękowe. Wszechstronne ziele znane jest ludzkości od dawna. 

Gdzie rośnie dziurawiec?

Dziurawiec zwyczajny, potocznie zwany zielem świętojańskim, to gatunek należący do rodziny dziurawcowatych, powszechnie występuje w Europie, na północy Afryki oraz na zachodzie Azji. Dotarł również do Ameryki Północnej i Południowej, na południe Afryki, do Australii i Nowej Zelandii, gdzie doskonale się zaaklimatyzował. 

W Europie znany jest od tysiącleci, wiadomo, że Starożytni Grecy wykorzystywali dziurawiec do odstraszania złych duchów. W domach wieszali jego gałązki nad obrazkami i posągami. Roślina zyskała również nazwę ziela świętojańskiego czy Świętego Jana, ponieważ kwitnie 24 czerwca.  

Jak zaparzyć napar z dziurawca?

Ziele jest składnikiem różnych preparatów w tabletkach, olejkach czy w proszku. Dziurawiec dostępny jest również w formie suszu i właśnie z niego możemy przygotować napar do picia lub stosowania zewnętrznego. 

Przygotowanie naparu jest dość proste - 1 łyżeczkę suszu zalewamy 200 ml gorącej wody i odstawiamy do zaparzenia pod przykryciem na 7 minut. Po tym czasie liście należy oddzielić od naparu. W przypadku stosowania wewnętrznego, nie powinno się przekraczać dawki trzech filiżanek dziennie. Natomiast chorą skórę należy przemywać przestudzonym naparem.

Właściwości medyczne dziurawca

Dziurawiec to jedna z najlepiej zbadanych roślin wykorzystywanych w medycynie. Ma szerokie zastosowanie, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Najważniejsze działanie dziurawca:

  • uspokajające, przeciwlękowe,

  • przeciwbólowe,

  • przeciwskurczowe na mięśnie gładkie dróg żółciowych,

  • moczopędne,

  • żółciotwórcze, żółciopędne,

  • przeciwzapalne, odkażające.

Dziurawiec na depresję

Wyciąg z dziurawca wykorzystywany jest do leczenia łagodnej oraz umiarkowanej depresji. Zawarte w nim substancje wpływają na samopoczucie, hamując rozwój choroby. U niektórych pacjentów obserwuje się również zmniejszenie objawów towarzyszących depresji - bezsenności oraz stanów lękowych.

Właściwości kosmetyczne dziurawca

Ze względu na działanie przeciwzapalne i odkażające, dziurawiec sprawdza się w leczeniu niektórych dolegliwości skóry. Przede wszystkim nadaje się do przemywania ran, ropni i wrzodów. Stosuje się go również w leczeniu trądziku - do przemywania skóry twarzy, szyi i pleców. 

Skutki uboczne stosowania dziurawca

Najbardziej znany i najczęściej pojawiający się skutek uboczny stosowania dziurawca to nadwrażliwość na światło słoneczne. Dlatego nie zaleca się go do leczenia osób, których inne dolegliwości, na przykład dermatologiczne, wymagają przebywania na słońcu, a nawet osobom i jasnym kolorze skóry. 

Przeciwwskazania do stosowania dziurawca

Dziurawiec może powodować niepożądane skutki uboczne w przypadku stosowania jednocześnie niektórych leków. Nie można łączyć go z doustną antykoncepcją, z lekami przeciwdepresyjnymi, z lekami antyretrowirusowymi, immunosupresyjnymi. 

Stosowanie naparu lub preparatów zawierających dziurawiec nie jest wskazane w przypadku kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Nie jest podawany również dzieciom ani osobom cierpiącym na choroby wątroby. Dziurawiec powinien być zawsze stosowany pod okiem lekarza.