Znany od wieków dziurawiec stosuje się na depresję i do leczenia trądziku. Pomaga na ból brzucha i stany lękowe. Wszechstronne ziele znane jest ludzkości od dawna.
Gdzie rośnie dziurawiec?
Dziurawiec zwyczajny, potocznie zwany zielem świętojańskim, to gatunek należący do rodziny dziurawcowatych, powszechnie występuje w Europie, na północy Afryki oraz na zachodzie Azji. Dotarł również do Ameryki Północnej i Południowej, na południe Afryki, do Australii i Nowej Zelandii, gdzie doskonale się zaaklimatyzował.
W Europie znany jest od tysiącleci, wiadomo, że Starożytni Grecy wykorzystywali dziurawiec do odstraszania złych duchów. W domach wieszali jego gałązki nad obrazkami i posągami. Roślina zyskała również nazwę ziela świętojańskiego czy Świętego Jana, ponieważ kwitnie 24 czerwca.
Jak zaparzyć napar z dziurawca?
Ziele jest składnikiem różnych preparatów w tabletkach, olejkach czy w proszku. Dziurawiec dostępny jest również w formie suszu i właśnie z niego możemy przygotować napar do picia lub stosowania zewnętrznego.
Przygotowanie naparu jest dość proste - 1 łyżeczkę suszu zalewamy 200 ml gorącej wody i odstawiamy do zaparzenia pod przykryciem na 7 minut. Po tym czasie liście należy oddzielić od naparu. W przypadku stosowania wewnętrznego, nie powinno się przekraczać dawki trzech filiżanek dziennie. Natomiast chorą skórę należy przemywać przestudzonym naparem.
Właściwości medyczne dziurawca
Dziurawiec to jedna z najlepiej zbadanych roślin wykorzystywanych w medycynie. Ma szerokie zastosowanie, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Najważniejsze działanie dziurawca:
-
uspokajające, przeciwlękowe,
-
przeciwbólowe,
-
przeciwskurczowe na mięśnie gładkie dróg żółciowych,
-
moczopędne,
-
żółciotwórcze, żółciopędne,
-
przeciwzapalne, odkażające.
Dziurawiec na depresję
Wyciąg z dziurawca wykorzystywany jest do leczenia łagodnej oraz umiarkowanej depresji. Zawarte w nim substancje wpływają na samopoczucie, hamując rozwój choroby. U niektórych pacjentów obserwuje się również zmniejszenie objawów towarzyszących depresji - bezsenności oraz stanów lękowych.
Właściwości kosmetyczne dziurawca
Ze względu na działanie przeciwzapalne i odkażające, dziurawiec sprawdza się w leczeniu niektórych dolegliwości skóry. Przede wszystkim nadaje się do przemywania ran, ropni i wrzodów. Stosuje się go również w leczeniu trądziku - do przemywania skóry twarzy, szyi i pleców.
Skutki uboczne stosowania dziurawca
Najbardziej znany i najczęściej pojawiający się skutek uboczny stosowania dziurawca to nadwrażliwość na światło słoneczne. Dlatego nie zaleca się go do leczenia osób, których inne dolegliwości, na przykład dermatologiczne, wymagają przebywania na słońcu, a nawet osobom i jasnym kolorze skóry.
Przeciwwskazania do stosowania dziurawca
Dziurawiec może powodować niepożądane skutki uboczne w przypadku stosowania jednocześnie niektórych leków. Nie można łączyć go z doustną antykoncepcją, z lekami przeciwdepresyjnymi, z lekami antyretrowirusowymi, immunosupresyjnymi.
Stosowanie naparu lub preparatów zawierających dziurawiec nie jest wskazane w przypadku kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Nie jest podawany również dzieciom ani osobom cierpiącym na choroby wątroby. Dziurawiec powinien być zawsze stosowany pod okiem lekarza.