Choć wywraca do góry nogami wszelkie zasady parzenia i serwowania herbaty, grandpa style ma swoich zwolenników. Można w ten sposób przyrządzić niemal każdą herbatę, byle miała wystarczająco duże liście. Sprawdź, jak parzyć herbatę w stylu dziadka.

Jak pije się herbatę grandpa style?

Herbata w stylu dziadka to zdecydowanie herbata dla leniwych, lub, jak kto woli, zbyt zapracowanych, by spędzić choć sekundę dłużej na przyrządzaniu herbaty, niż to jest konieczne.

Parząc herbatę w stylu dziadka, tradycyjnie zalewamy liście herbaciane w dużym naczyniu, kubku lub szklance, a następnie pijemy ją, cedząc przez zęby. Z tego powodu najlepiej smakuje w samotności — nie trzeba przejmować się, że na zębach zostanie kawałek liścia. 

Nazwa sposobu parzenia i picia herbaty nie jest przypadkowa — cieszy się sporą popularnością wśród starszych osób mieszkających w zachodniej części Chin. 

Jak przyrządzić herbatę grandpa style?

Nie ma chyba prostszego sposobu przyrządzania herbaty niż właśnie w tym stylu. Bezpośrednio do kubka wrzucamy łyżeczkę suszu i zalewamy ok. 200 ml ciepłej wody. Po 2-3 minutach kosztujemy. Jeśli odpowiednio naciagnęła — pijemy, aż naczynie będzie wypełnione tylko w ok. 1/3. Wtedy dolewamy wodę i pijemy ponownie. Gdy napar stanie się zbyt delikatny, dorzucamy susz i tak w kółko. 

Jeśli chcemy cieszyć się jeszcze lepszym smakiem i aromatem naszej herbaty, warto zwrócić uwagę na szczegóły. Przede wszystkim, używanie herbaty o większych liściach jest wygodniejsze, ponieważ łatwiej jest ją pić bez potrzeby przecedzania. Ponadto większe liście powodują, że herbata parzy się wolniej, co pozwala nam delektować się jej smakiem i aromatem przez dłuższy czas. 

Jaką herbatę wybrać do stylu dziadka?

Eksperymentować można oczywiście ze wszystkim, ale na początek polecamy do grandpa style zielone herbaty o dużych liściach. Dobrym wyborem będą np. herbaty z chińskich prowincji Anhui czy Zhejiang, takie jak Taiping Houkui lub Lung Ching.

Herbaty zielone z Anhui to wyjątkowe herbaty, które charakteryzują się delikatnym smakiem i orzeźwiającym aromatem. Są one zbierane ręcznie z wysokogórskich plantacji, co zapewnia ich wyjątkową jakość. Natomiast Lung Ching to jedna z najbardziej znanych chińskich herbat zielonych, która charakteryzuje się jasnozielonym kolorem i subtelnie słodkawym smakiem.