Zielona herbata jaśminowa jest najpopularniejsza, jednak spotkać można również mieszanki czarnych czy białych herbat z jaśminem. Ciekawa w smaku jest również herbata rooibos z płatkami tych kwiatów. Przekonaj się, czy jaśmin ma szczególne właściwości zdrowotne, jak parzyć herbatę z jaśminem i jak zrobić własną jaśminową mieszankę. 

Czy w herbacie jaśminowej jest jaśmin?

Istnieją różne metody wzbogacania herbaty jaśminem lub jego aromatem. Herbaty dostępne w marketach w większości są sztucznie aromatyzowane, ale wystarczy sięgnąć po dobrą liściastą herbatę ze sprawdzonego źródła, by cieszyć się naturalnym aromatem i delikatnym posmakiem jaśminu. 

Niektóre herbaty faktycznie w składzie mają mieszankę liści herbaty z płatkami jaśminu. Podczas zaparzania zasuszony jaśmin, podobnie jak herbata, oddaje smak i aromat do napoju. W suszu bez problemu zauważymy białe płatki kwiatów. Mieszanki tworzy się przede wszystkim na bazie zielonych lub białych herbat, które wymagają niższej temperatury parzenia niż herbata czarna. Jaśminowe płatki również lepiej zaparzają się w nieco przestudzonej wodzie.

Istnieje jednak inna, bardzo ciekawa, choć dość czasochłonna metoda wzbogacania herbaty jaśminem. Liczy sobie ok. 800 lat i pochodzi z czasów panowania chińskiej dynastii Song. Liście herbaty po zebraniu zawijane są razem ze świeżymi płatkami kwiatów jaśminu. Ugniatanie jednych i drugich powoduje szybsze wypuszczanie soków i ich mieszanie się. Proces powtarzany jest kilkakrotnie, za każdym razem płatki jaśminu usuwa się i wykorzystuje nowe. Następnie liście herbaty są suszone w standardowy sposób. W ten sposób herbata uzyskuje niepowtarzalny jaśminowy aromat.

Rooibos jaśminowy

Ciekawą propozycją dla osób, które chcą uniknąć teiny lub szukają słodszych smaków, jest herbata z czerwonokrzewu, czyli rooibos, zmieszana z jaśminem. Już sam rooibos ma ciekawy, miodowy smak. Dodanie do niego płatków jaśminu wzbogaca go, dodając nową warstwę aromatu i smaku.  

Właściwości herbaty jaśminowej

Podstawowe działanie herbaty jaśminowej jest związane z jej bazą, a więc właściwą herbatą. I tak czarna pobudzi, zielona poprawi koncentrację, biała wyciszy. Sam jaśmin natomiast ma działanie wyciszające, relaksujące, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. 

Płatki kwiatu jaśminu nie mają długotrwałego działania, to też nie można przypisać im szczególnych właściwości. Te uzależnione są od rodzaju herbaty, z jaką zmieszany jest jaśmin - w przypadku niemal każdej będą to wspomaganie układu trawiennego i krwionośnego, wspomaganie odporności i niwelowanie wolnych rodników. 

Czy można pić herbatę jaśminową w ciąży?

Niestety, herbata jaśminowa nie jest wskazana dla ciężarnych nie tylko ze względu na zawartość teiny. Także rooibos z jaśminem nie jest bezpiecznym wyborem. Wszystko przez olejek jaśminowy, który może powodować skurcze, a przez to przyczynić się do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Jak zrobić własną herbatę jaśminową? Przepis

Ponieważ nie mamy dostępu do świeżych liści herbaty, odpada zawijanie ich z płatkami kwiatów, by nabrały ich aromatu. Jeśli jesteśmy w stanie wysuszyć płatki kwiatów jaśminu, możemy dodać je do herbacianego suszu i zaparzać razem.

Ponieważ herbata bardzo dobrze chłonie zapachy, możemy także wykorzystać świeże płatki kwiatów. Wystarczy zamknąć je w słoiku czy w puszcze razem z herbacianym suszem i odstawić na kilka godzin. Trzeba jednak pamiętać, by w porę usunąć płatki, aby nie zaczęły gnić. Jeśli chcemy uzyskać intensywniejszy efekt, proces możemy powtarzać wielokrotnie.

Jak parzyć herbatę jaśminową?

Bez względu na to, czy płatki kwiatów są wymieszane z herbacianym suszem, czy liście zostały nasączone aromatem kwiatów, postępujemy identycznie - herbatę parzymy zgodnie z zasadami dotyczącymi rodzaju herbaty - zieloną zalewamy wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza, białą - 75-95, a czarną i rooibos 95-100. 

Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku herbat, które nadają się do wielokrotnego zalewania, aromatu jaśminu możemy już zupełnie nie poczuć przy kolejnych parzeniach.

Do jakich dań podawać herbatę jaśminową?

Dobra herbata nie potrzebuje towarzystwa innych smaków, by docenić jej walory. Jednak warto zwrócić uwagę na coraz popularniejszy na świecie nurt food pairingu z herbatą, czyli łączenie konkretnych potraw z różnymi rodzajami herbat. Dzięki temu uzyskujemy nową warstwę smaku.

Zielona herbata jaśminowa tworzy ciekawy duet z pikantnymi daniami, w tym z przyprawionym na ostro białym mięsem. Pasuje również do skorupiaków, warzyw, dań z ziemniaków. Jeśli chcemy podać zieloną jaśminową herbatę na słodko, najlepszym wyborem będzie ciasto marchewkowe.