Aromatyczne napoje, spożywane w różnych porach dnia, można podzielić na kilka odrębnych rodzajów i kategorii. Tradycja picia zarówno kawy, jak i herbaty jest niezwykle długa, a kultywuje się ją po dziś dzień. Wielbiciele delikatnych, a jednocześnie interesujących smaków, swoim bukietem nawiązujących przede wszystkim do naturalnej mocy roślinności, chętnie wybierają tak popularny napój, jakim jest herbata. Biała czy zielona - którą z nich wybrać, aby codzienny ceremoniał picia herbaty stał się jeszcze przyjemniejszą tradycją? Poniżej zwracamy uwagę na wszystko to, co powinni wiedzieć wielbiciele tego wyjątkowego napoju.

Biała herbata czy zielona - historia filiżanki aromatycznego naparu

Ciepłe i zimne napoje stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety każdego człowieka. W zależności od pory roku można obserwować, który wariant temperaturowy cieszy się większą popularnością wśród smakoszy. Lato obfitujące w wysokie temperatury zazwyczaj stoi pod znakiem orzeźwiającej mrożonej herbaty, natomiast zimą i jesienią dużo chętniej sięgamy po napój rozgrzewający. Niezależnie jednak od pory roku, można zastanawiać się, co będzie lepszym wyborem: biała herbata czy zielona. Być może w przypadku niektórych pod wątpliwość zostaje poddane również to, czy picie herbaty samo w sobie przynosi jakieś korzyści. W tym wypadku nie ma jednak większych problemów z określeniem tego, czy regularne picie herbaty jest korzystne dla zdrowia całego organizmu.

Suszona herbata, szczególnie ta pochodząca ze sprawdzonych i zaufanych źródeł, zawiera prawdziwe bogactwo dobroczynnych substancji prosto z natury. Nie bez powodu napar herbaciany obecny jest w kulturze od wielu lat. Chińskie legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie wskazują, że herbata mogła być już znana w ok. 2740 roku p.n.e. Właśnie wtedy pojawiły się pierwsze ślady zalewania liści herbacianych gorącą wodą. W legendach przyjmuje się, że herbata powstała przez przypadek, kiedy to cesarz omyłkowo wrzucił aromatyczne liście do wrzątku, tworząc gorący napój. Pierwszym spisanym dowodem na spożywanie herbaty były zapiski, które powstały już ok X wieku p.n.e. Doskonale widać więc, że tradycja picia aromatycznej herbaty jest niezwykle długa. Historia prowadzi aż dnia dzisiejszego, kiedy to rozważamy, co jest lepszym wyborem - zielona czy biała herbata.

Biała czy zielona herbata - charakterystyka białej herbaty

Smakoszom klasycznej czarnej herbaty pojęcie picia jasnego naparu może wydawać się co najmniej dziwny. Jednak patrząc prawdzie w oczy, przy konflikcie “herbata biała czy zielona” pierwszy wariant cieszy się uznaniem wielu smakoszy. Z roku na rok herbata biała cieszy się coraz większą popularnością, goszcząc nie tylko w domach i na rodzinnych spotkaniach, ale także w kawiarniach. Herbata biała już samym swoim wyglądem zwraca uwagę na siebie, a interesujący kolor naparu to jedynie wstęp do tego, co tak naprawdę ma ona do zaoferowania. Biała herbata pochodzi z chińskiej prowincji Fujian, gdzie napar bezpośrednio z liści sporządza się od wieków. Herbata biała z pewnością przypadnie do gustu smakoszom najbardziej wymagającym pod względem jakości. Liście herbaciane są przetworzone zdecydowanie najmniej, w porównaniu do innych rodzajów herbaty. Nie wiedząc, jaki wybór jest lepszy - biała herbata czy zielona, należy mieć na uwadze także stopień przetworzenia.

Dlaczego jednak warto włączyć do swojego ceremoniału parzenia herbaty również białe liście? Biała herbata wykazuje działanie uspokajające, dlatego jest polecana również wtedy, gdy konieczne jest pobudzenie do skupienia i koncentracji. Uważa się również, że to starannie wyselekcjonowane liście białej herbaty zapobiegają powstawaniu groźnych komórek nowotworowych. Chcąc wiedzieć, która opcja jest lepsza - zielona czy biała herbata, warto zwrócić uwagę również na zawartość polifenoli. W tej kwestii biała herbata zyskuje zdecydowaną przewagę nad zieloną. Biała herbata z uwagi na dużą zawartość kofeiny często określana jest mianem alternatywnej kawy.

Biała czy zielona herbata - zielona moc herbacianego naparu

Gdy nie wiadomo co wybrać, zieloną czy białą herbatę, można kierować się również popularnością. W takim spojrzeniu zielona herbata zdecydowanie wiedzie prym, ponieważ w ostatnich latach zdobyła bardzo dużą popularność również w Polsce. Ma to swoje przyczyny również w kategoriach zdrowotnych. Zielona herbata wytwarzana jest jedynie z górnych, młodych listków, które w późniejszych etapach nie zostają poddawane fermentacji. Nie jest to konieczne, ponieważ po zakończeniu więdnięcia bezpośrednio na liście w łagodny sposób działa para wodna. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie działania enzymów prowadzących do utleniania.

Jakie są cechy charakterystyczne zielonej herbaty? Oprócz koloru na pierwszy plan wysuwa się również smak - dość gorzkawy, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji spróbować tej odmiany. Warto się przełamać dla zdrowia - w zielonej herbacie nie brakuje flawonoidów, uważanych za jedne z najskuteczniejszych naturalnych składników opóźniających procesy starzenia, a także zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych odmian raka.

Oba rodzaje herbat działają korzystnie pod względem zdrowotnym. Różnią się znacząco pod względem smaku, dlatego każdy powinien wybrać rodzaj odpowiadający swoim konkretnym upodobaniom. Biała stanowi niezłą bazę do przygotowywania różnorodnych naparów, i pomimo najwyższej zawartości kofeiny, jest łagodna w smaku. Zielona z kolei jest bardziej charakterystyczna i da się mocniej w niej wyczuć goryczkę. Aby każda herbata zapewniała maksimum przyjemności i uwalniała swoje najlepsze właściwości warto parzyć ją w odpowiedniej temperaturze, co w przypadku herbaty białej i zielonej ma znaczenie, ponieważ mają inne wymagania.