Przed pierwszym zaparzeniem yerba mate, tykwę trzeba wyczyścić i przygotować. Dopiero wtedy będzie nadawała się do parzenia yerba mate. Sprawdź, jak czyścić matero z tykwy podczas regularnego użytkowania i jak usunąć pleśń z tykwy, by nie zniszczyć matero.

Matero, czyli naczynie służące do picia yerba mate, może być wykonane z drewna (w Polsce dość mało popularne), ceramiki lub tykwy. O ile ceramiczne naczynie można myć ręcznie tak samo jak inne kuchenne naczynia, to tykwa wymaga już specjalnych zabiegów.

Tykwa to naturalne, najbardziej tradycyjne naczynie do picia yerba mate, stosowane już setki lat temu przez Indian zamieszkujących Amerykę Południową. Wykorzystuje się do tego wyłącznie zasuszony, twardy owoc tykwy. Owoc jest kolisty, dół ścina się na płasko, aby naczynie mogło stać, natomiast z góry odcina się grubszy “plaster”, by przez otwór wygodnie wsypywać susz i wlewać wodę. Zazwyczaj górną część wykańcza się metalowym pierścieniem.

Jak przygotować tykwę do yerba mate przed pierwszym użyciem?

Trzeba pamiętać, że tykwa nie jest ceramicznym naczyniem, ale wysuszona częścią rośliny. Jej ścianki chłoną wszelkie zapachy i składniki, dlatego nie tylko powinniśmy przechowywać ją w suchym miejscu pozbawionym zapachów (z daleka od szafki z przyprawami!), ale także odpowiednio myć. 

W przypadku naturalnej tykwy musimy zapomnieć o płynie do naczyń, occie i innych silnie czyszczących i zapachowych produktach. Do przygotowania tykwy do pierwszego użycia potrzebne nam są trzy środki - yerba mate, wrzątek i… czas.  

Nim zaparzymy pierwsze yerba mate w nowej tykwie, należy ją wyczyścić. W tym celu wsypujemy yerba mate do połowy naczynia i resztę wypełniamy wrzątkiem. Przez najbliższą dobę obserwujemy naczynie i dolewamy wrzątku, jeśli poziom wody się obniży. Po tym czasie usuwamy wszystko ze środką, łyżeczką skrobiemy ścianki, by usunąć ewentualne zasuszone resztki miąższu tykwy. Po wypłukaniu naczynie jest gotowe do użycia.

Jak czyścić matero - tykwę do yerba mate?

Choć samo picie yerba mate polega na wielokrotnym dolewaniu wody, nie powinniśmy zbyt długo trzymać rozmoczonej yerba mate w naczyniu. 

Najlepiej na koniec dnia opróżnić naczynie, wypłukać i odstawić do góry nogami, by woda spłynęła. Po ok. kwadransie naczynie trzeba odwrócić dnem do dołu i odstawić w suche, przewiewne miejsce do wysuszenia. Stosując się do takich zasad, wystarczy przelać naczynie wrzątkiem raz na jakiś czas i będzie nam służyć przez bardzo długi czas.  

Jak czyścić tykwę z pleśni?

Pomimo starań, każdemu może zdarzyć się pozostawienie resztek yerby w tykwie lub niedokładne wysuszenie naczynia. Wtedy wewnętrzne ścianki mogą pokryć się białą pleśnią. Jak się jej pozbyć? Nie jest to łatwe i napar może przez dłuższy czas mieć nieprzyjemny posmak (aby się go pozbyć, warto zastosować kilkakrotnie zabieg jak przed pierwszym użyciem tykwy), ale warto spróbować.

Można wsypać do naczynia 4 łyżeczki soli, zalać gorącą wodą, zamieszać i odstawić na ok. 12 godzin. Druga opcja to zalanie naczynia wódką i pozostawienie na ok. 1 godzinę. W obu wariantach naczynie następnie dokładnie płuczemy. Można kilkakrotnie przelać tykwę wrzątkiem.

Bardziej spektakularnym sposobem na pozbycie się pleśni jest spalenie jej. W tym celu wlewamy do tykwy 2 łyżeczki spirytusu, zasłaniamy ręką górę naczynia i potrząsamy, aby spirytus przelał się przez całą wewnętrzną powierzchnię naczynia. Resztę wylewamy, a środek od razu podpalamy, okręcając naczynie, by ogień dotarł w każde miejsce. Gasimy go, odcinając tlen, czyli stawiając naczynie do góry nogami. Najbezpieczniej zrobić to na kafelkach lub kamieniu.