Zastanawialiście się kiedyś, z czego wykonana jest klasyczna torebka do kawy, którą wykorzystuje ogromna większość producentów i palarni? Albo czy torebki po herbacie można kompostować? Postaramy się to wyjaśnić.

Nie zawsze bowiem da się osiągnąć 100% ekologiczności podczas produkowania opakowań. Można jednak stopniowo zwiększać ten procent, by w przyszłości jak najmniej szkodzić środowisku.

Zacznijmy od kawy.

Niedawno zapytaliśmy was w ankiecie, czy wiecie, z czego produkowane są torebki do kawy. Większość z was uznała, że ziarenka pakowane są w opakowania z aluminium (53,1%), papieru (40,6%), plastiku PE (32,5%) oraz plastiku PET (26,3%). Nie byliście daleko od prawdy.

Niestety, ze względu na specyfikę produktu torebki do kawy produkuje się w taki sposób, że łączy się różne materiały, a ich późniejsze rozłączenie najczęściej jest niemożliwe. Co to oznacza? To, że takich produktów nie można poddać recyclingowi.

Najczęściej torebki, w które zapakowane są ziarna, produkowane są z połączenia różnych materiałów biodegradowalnych, które w środowisku naturalnym rozkładają się do 10 miesięcy. I tutaj trzeba przyznać, że coraz większa liczba producentów i palarni bardzo świadomie poprawia skład swoich opakowań, by nadążyć za swoimi coraz bardziej świadomymi klientami. Czy wkrótce doczekamy się w pełni recyklingowanych opakowań? Pewnie tak.

Na razie aby zwiększyć ekologiczność takiego zakupu, można wybierać opakowanie, które zawierają jak największy procent papieru. I sklepy, które dbają o środowisko także podczas pakowania swoich produktów przed wysyłką (ale o tym opowiem szerzej w kolejnym tekście).

A co z herbatą?

Wydawać by się mogło, że herbaciane torebki są biodegradowalne, jednak nie jest to prawda. Nie wszystkie opakowania herbaty nadają się do tego, by wrzucić je do kosza z odpadami bio albo do kompostu. Koniecznie trzeba sprawdzić, z czego torebki są produkowane.

Nowoczesne materiały dają dużo możliwości, by stworzyć produkt w pełni biodegradowalny i kompostowalny. Najprościej jest z etykietką dołączaną do torebki, gdyż rzadko kiedy wykonana jest z czegoś innego niż papier. Mało tego, niektórzy producenci w ogóle z niej rezygnują – przecież torebki i tak pakowane są w kartonik, na którymi widnieje informacja co to za herbata. Ważne jest natomiast, aby nadruk na etykietce torebki wykonany był z pomocą tuszów naturalnych, na przykład produkowanych na bazie warzyw.

Sama torebka może być wyprodukowana z przetworzonej skrobi kukurydzianej oraz biodegradowalnej celulozy. Całość (torebka, sznureczek, etykietka) powinny być połączone za pomocą ciepła a nie kleju.

Zanim więc wrzucimy wykorzystaną torebkę herbaty do kompostu, musimy mieć pewność, że wykonana została ona w całości z materiałów biodegradowalnych. Jeśli wyrzucimy torebkę z zawartością np. PET, zanieczyścimy cały kompost.

Zawsze można też zdać pytanie producentowi, czy jego produkt jest w pełni biodegradowalny. A jeśli nie dostaniemy odpowiedzi (albo będzie ona niesatysfakcjonująca), pozostaje tylko wyrzucić torebkę do odpadów organicznych.