Kawa przygotowywana może być na różne sposoby. Dzisiaj, z okazji Tygodnia Espresso, przygotowaliśmy dla Was ciekawe informacje oraz przepisy na przygotowanie idealnej kawy pod espresso! Dowiedz się z nami więcej o ekspresie ciśnieniowym, kawiarce, Aeropresie i phinie!

Ekspres ciśnieniowy

Ekspres jest obecnie jednym z najpopularniejszych sprzętów, jeśli chodzi o przygotowywanie aromatycznych napojów. Trudno wyobrazić sobie wyposażenie kuchni bez specjalistycznego urządzenia przeznaczonego do przygotowywania kawy. Wybór konkretnego modelu może nie być prosty, jednak coraz częściej konsumenci decydują się na ekspres kolbowy. Jak zrobić kawę w takim urządzeniu i o czym należy pamiętać w trakcie jego eksploatacji?

Chcąc przygotować kawę na własną rękę, warto skorzystać przede wszystkim z odpowiedniego narzędzia w postaci ekspresu kolbowego. Jak używać takiego urządzenia? Na pierwszy rzut oka zasada jego działania może wydawać się skomplikowana. Jak w przypadku wszystkich sprzętów do opanowania zasad korzystania z ekspresu kolbowego potrzeba przede wszystkim czasu. Im więcej prób, tym skuteczniej możesz zbliżyć się do kawowego ideału, który szybko pobudzi Twoje kubki smakowe i wprawi Cię w energetyzujące pobudzenie.

Na początku drogi z ekspresem kolbowym wiele rzeczy może wydawać się skomplikowanych – na przykład to, ile kawy musisz użyć do zaparzenia standardowego espresso. W przypadku najbardziej standardowego napoju kawowego, zmielonej kawy powinno być ok. 8 g. Analogicznie, jeśli chcesz przygotować pobudzające podwójne espresso, użyj 16 g zmielonej kawy. Co dalej? Jeśli zastanawiasz się, jak obsługiwać ekspres kolbowy, podstawową umiejętnością do opanowania powinno być dla Ciebie ubijanie kawy w kolbie. W środowisku baristów proces ten nazywa się tampowaniem. Najlepiej kawę ubić za pomocą specjalnego tampera. Warto wiedzieć, że odpowiednie ubicie jest kluczem do uzyskania idealnie aromatycznego napoju. Dzięki temu woda będzie przenikała przez zmielone ziarna idealnie równomiernie, co bezpośrednio przełoży się na uzyskany smak. Ostatnim krokiem jest umieszczenie kolby na jej miejscu docelowym i odpowiednie zakręcenie, co sprawia, że przez kawę swobodnie może przelewać się woda. Czas przelewania również ma znaczenie - jeśli wynosił poniżej 25 sekund, oznacza to, że kawa nie była zmielona poprawnie, a części jej ziaren były zbyt duże. Jeśli jednak zaparzała się zbyt długo, ziarna zostały zmielone za drobno. Jak więc możesz zauważyć, proces przygotowywania aromatycznego naparu za pomocą ekspresu kolbowego bywa dość skomplikowany.

Kawiarka

Filiżanka pysznej i aromatycznej kawy jest bardzo często pierwszą myślą, jaka pojawia się w głowach wielu osób tuż po przebudzeniu. Nic w tym dziwnego, gdyż przygotowana w odpowiedni sposób charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, pożądanym przez wielu. Osoby, które nie posiadają w swoim domu ekspresu do kawy, wielokrotnie zastanawiają się, jak zrobić dobrą kawę w domu. W tej sytuacji z pomocą przychodzi jedno z tańszych urządzeń do parzenia kawy metodą ciśnieniową, czyli kawiarka. Jej fenomenem nie jest tylko niska cena, ale również fakt, że przygotowanie kawy jest niezwykle proste!

Pierwszym krokiem, aby zrealizować przepis na dobrą kawę z kawiarki, jest przede wszystkim  zaopatrzenie się w ulubioną kawę. Aby jej smak i aromat były jeszcze lepsze należy ją zmielić tuż przed przystąpieniem do procesu zaparzania. Niezbędne będzie także posiadanie miejsca, w którym możliwe będzie podgrzanie kawiarki. W zależności od konkretnego rodzaju urządzenia może być to płyta indukcyjna bądź kuchenka gazowa. Pierwszym krokiem będzie wlanie do zbiorniczka kawiarki gorącej wody o temperaturze wynoszącej około 60-70℃. Należy pamiętać, aby poziom wody znajdował się poniżej zaworu, który ma za zadanie w odpowiedni sposób zabezpieczyć urządzenie. Aby uzyskać napar o jeszcze intensywniejszym smaku i aromacie, należy nalać mniej wody. Im mniej cieczy będzie użyte do przygotowania tego naparu, o tyle będzie to efekt bardziej zbliżony do dobrze znanego i lubianego espresso. 

Następnym krokiem jest wsypanie zmielonej kawy. Ilość będzie idealna w momencie, gdy sitko zostanie wypełnione w całości. W odróżnieniu od procesu przygotowywania kawy w ekspresie, np. kolbowym, kawa pod żadnym pozorem nie powinna zostać ubita. Niezwykle ważne, aby zachowały się tam przestrzenie, przez które woda będzie miała swobodny przepływ. Jeśli ten krok zostanie sfinalizowany, następnie należy umieścić sitko w zbiorniczku kawiarki. Górna część kawiarki powinna zostać nakręcona dopiero po poczynieniu poprzednich kroków. 

Należy zachować ostrożność, ponieważ zbiorniczek z wodą i kawą może być gorący już przy etapie nakręcania. Jednym z ostatnich etapów jest postawienie całej kawiarki na gazie bądź płycie indukcyjnej. Kawiarkę należy zdjąć ze źródła ciepła dopiero w przypadku, gdy możliwe będzie usłyszenie charakterystycznego odgłosu, który świadczyć będzie o rozpryskującej się kawie. Ten moment jest chwilą, w której warto uszykować ulubioną filiżankę, aby móc się cieszyć degustacją ulubionego naparu. Jak wybrane zostanie odpowiednie naczynie, należy przelać uzyskany napar i cieszyć się jego smakiem.

Aeropress

Aeoropress to jedno z najprostszych urządzeń do parzenia kawy. Dlatego też jest polecane osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z ciśnieniowymi metodami parzenia.

Urządzenie to, stworzone przez Alana Adlera, miało swój debiut w 2005 roku podczas Festiwalu Kawy w Seattle. Początkowo miłośnicy kawy podeszli do tego wynalazku dość sceptycznie. Głównie za sprawą dość niskiej sugerowanej temperatury parzenia, czyli około 79,5˚C. Alan Adler wiedział jednak jak ogromną moc ma Internet i to właśnie za jego pomocą przekonywał kawowych entuzjastów do swojego urządzenia. Rejestrował się na popularnych forach kawowych i osobiście odpowiadał na wszelkie pytania związane z Aeropressem. 

Aeropress składa się z cylindra zaparzającego z sitkiem oraz kolbą, która zakończona jest gumową uszczelką. Mamy również mieszadełko, lejek (aby dopasować urządzenie do różnej średnicy kubków i filiżanek) oraz łyżkę do odmierzania kawy i filtry.

Są dwie podstawowe metody parzenia kawy w Aeropressie - tradycyjna oraz odwrócona, czyli inverted:

Parząc kawę metodą tradycyjną, zakręcamy sitko z papierowym filtrem na cylindrze, przelewamy go ciepłą wodą (aby kawa nie dotykała suchego, zimnego filtra), a następnie stawiamy na naczyniu, do którego będziemy przelewać kawę. Następnie wlewamy do urządzenia ok. 50 ml wody, a potem dosypujemy odmierzoną ilość kawy. Czekamy ok. 30 sekund i wlewamy resztę wody. Czekamy kolejne 60-120 sekund, możemy też wymieszać kawę. Później nakładamy na cylinder tłok i jednostajnym ruchem przeciskamy kawę do naczynia. Gotowe.

Metoda odwrócona rozpoczyna się od włożenia tłoczka do cylindra (czyli Aeropress stoi do góry nogami). Następnie wsypujemy taką samą ilość kawy jak w przypadku metody tradycyjnej i zalewamy niewielką ilością wody, a potem dolewamy resztę wody i czekamy. Na górę zakładamy sitko z uprzednio przelewanym ciepłą wodą papierowym filtrem, a na samą górę nakładamy (do góry dnem) naczynie, w którym chcemy mieć kawowy napar,
i odwracamy „piramidę” we właściwą stronę, dnem naczynia do dołu. Przeciskamy kawę i gotowe.

Phin

Teraz coś dla fanów słodszej kawy! Kawa po wietnamsku zaparzona w zaparzaczu Phin zdecydowanie do takich należy.

Mało kto wie, iż Wietnam jest jednym z większych producentów kawy (głównie robusty, choć pojawiają się różne odmiany arabiki), zaś sposób w jaki jest ona podawana w tym kraju jest wyjątkowy. 

Kawa po wietnamsku jest prosta w przygotowaniu, zaś jej smak z pewnością pozostanie niezapomnianym doświadczeniem dla kubków smakowych. Idealne rozwiązanie dla smakoszy, pragnących delektować się kawą, a nie tylko ją pić. Zazwyczaj pije się ją ze skondensowanym mlekiem, choć nie musi być to rygorystycznie przestrzegana zasada; mleko skondensowane można zastąpić zwykłym lub też śmietanką. Jeśli jednak zależy nam na najprawdziwszej kawie rodem z Wietnamu, należy wybrać właśnie mleko skondensowane oraz kawę marki Trung Nguyen z racji nieco grubszego mielenia. Odradzamy jednak używania jej w ekspresach - jest to kawa idealnie przystosowana do zaparzacza.

Jak przygotować kawę w Phinie:

  • Do uprzednio rozgrzanego gorącą wodą kubka lub szklanki wlewamy mleko (schłodzone lub zwykłe). W przypadku wersji na zimno, dodajemy kostki lodu (należy wypełnić szklankę do 3/4 wysokości).
  • Na szklankę należy nałożyć zaparzacz, po czym dosypać do niego kawy. Proponujemy, aby były to dwie płaskie łyżki, choć można zmienić ilość wg własnych preferencji.
  • Kawę w zaparzaczu należy wyrównać w celu równomiernego zaparzenia. Po wyrównaniu kawy, delikatnie ją dociskamy ruchomą częścią zaparzacza.
  • Kolejnym, bardzo istotnym krokiem jest wlanie odrobiny wody do zaparzacza, najlepiej lekko ostudzonej (ok. 90°C) - wystarczy łyżeczka. Następnie należy odczekać 20 sekund, aby woda wsiąkła w kawę, co ułatwi równomierne parzenie. Po 20 sekundach można już wlać resztę gorącej wody oraz założyć przykrywkę.
  • Jeśli udało się przygotować kawę poprawnie, powinna ona powoli, systematycznie kapać z filtra. Jeśli przelewa się ona zbyt szybko do kubka oznacza to, iż jest zbyt mało kawy, nie została ona dostatecznie wyrównana lub pominięto poprzedni krok. Całość parzenia trwa maksymalnie 5 minut. Jeśli po upływie tego czasu woda nadal znajduje się w zaparzaczu, prawdopodobnie wsypaliśmy zbyt dużo kawy lub też została ona zbyt mocno ubita.
  • Wystarczy zamieszać by móc delektować się świeżo zaparzoną kawą po wietnamsku!

Zacznij swoją przygodę z ciśnieniowymi metodami parzenia kawy już teraz! Kup akcesoria do parzenia kawy pod espresso 10% taniej!