Herbata na nadciśnienie tętnicze pomaga. Choć przez lata twierdzono inaczej, wiele badań obala ten mit i wręcz wskazuje herbatę jako naturalny, łagodny lek na obniżenie ciśnienia krwi i zapobieganie poważnym problemom z układem krążenia. Sprawdź, jaką herbatę można pić przy wysokim ciśnieniu.

Nadciśnienie a herbata. Czy jest bezpieczna?

Przez lata uważano, że kofeina zawarta zarówno w herbacie, jak i w kawie, podnosi ciśnienie tętnicze, a więc jest niewskazana dla osób mających problemy z ciśnieniem krwi. Po latach badań okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. 

Flawonoidy zawarte w herbacie obniżają ciśnienie krwi, działają przeciwmiażdżycowo, obniżają poziom cholesterolu, a więc zmniejszają ryzyko zawału serca. Katechiny, jedne z flawonoidów, których jest ok. 40 proc. w herbacianym suszu, odpowiadają za zwalczanie wolnych rodników, a więc spowolnienie starzenia się komórek całego organizmu.

Jaką herbatę pić na nadciśnienie?

Najwięcej teiny zawierają herbaty czarne i czerwone, a więc dzięki nim uzyskamy silniejszy efekt pobudzenia. Z kolei białe herbaty zawierają teiny najmniej, ale za to katechin również nieco mniej niż inne napary. Najlepszym rozwiązaniem dla osób walczących z nadciśnieniem tętniczym wydaje się być zielona herbata, która zawiera najwięcej katechin, jednak w praktyce różnice te są niewielkie.

Co ciekawe, długość parzenia herbaty nie ma wpływu na zawartość katechin w naparze, możemy więc przygotowywać go tak, jak najbardziej nam smakuje. Ważna jednak jest ilość. Badania wykazują, że optymalna dzienna dawka herbaty to 3-4 filiżanki, nie więcej.

Oczywiście po kilku dniach picia herbaty nie zauważymy spektakularnej różnicy w spadku ciśnienia krwi. Jak wszystkie naturalne środki, herbata działa łagodnie, powoli, ale za to można stosować ją codziennie. Wskazana jest nie tylko u młodych, aby zapobiec wysokiemu ciśnieniu. Okazuje się, że nawet u osób, które już przeszły zawał serca, możliwe jest zmniejszenie ryzyka kolejnego zawału właśnie dzięki włączeniu na stałe do diety naparu z herbaty.

Czy picie herbaty chroni przed nadciśnieniem?

Oczywiście samo picie naparu nie wystarczy, aby uchronić nas przed nadciśnieniem tętniczym. Ludzki organizm jest nieco bardziej skomplikowany i istnieje wiele czynników, które mogą stworzyć dobre środowisko do rozwoju dolegliwości czy chorób. Niemniej regularne wypijanie od 1 do 4 filiżanek dziennie herbaty na pewno jest krokiem w dobrą stronę.

Co jeszcze można zrobić, by utrzymać poprawne ciśnienie krwi lub zmniejszyć zbyt wysokie? Na pewno pomogą: 

  • bogata w warzywa dieta, 

  • ograniczenie soli, 

  • ograniczenie tłuszczów zwierzęcych,

  • ograniczenie alkoholu,

  • rezygnacja z palenia papierosów,

  • wprowadzenie aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i możliwości.