Świeżo Palona
Herbata na nadciśnienie. Jakie napary herbaciane można pić przy wysokim ciśnieniu?

Herbata na nadciśnienie. Jakie napary herbaciane można pić przy wysokim ciśnieniu?

Herbata na nadciśnienie tętnicze pomaga. Choć przez lata twierdzono inaczej, wiele badań obala ten mit i wręcz wskazuje herbatę jako naturalny, łagodny lek na obniżenie ciśnienia krwi i zapobieganie poważnym problemom z układem krążenia. Sprawdź, jaką herbatę można pić przy wysokim ciśnieniu.

Nadciśnienie a herbata. Czy jest bezpieczna?

Przez lata uważano, że kofeina zawarta zarówno w herbacie, jak i w kawie, podnosi ciśnienie tętnicze, a więc jest niewskazana dla osób mających problemy z ciśnieniem krwi. Po latach badań okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. 

Flawonoidy zawarte w herbacie obniżają ciśnienie krwi, działają przeciwmiażdżycowo, obniżają poziom cholesterolu, a więc zmniejszają ryzyko zawału serca. Katechiny, jedne z flawonoidów, których jest ok. 40 proc. w herbacianym suszu, odpowiadają za zwalczanie wolnych rodników, a więc spowolnienie starzenia się komórek całego organizmu.

Jaką herbatę pić na nadciśnienie?

Najwięcej teiny zawierają herbaty czarne i czerwone, a więc dzięki nim uzyskamy silniejszy efekt pobudzenia. Z kolei białe herbaty zawierają teiny najmniej, ale za to katechin również nieco mniej niż inne napary. Najlepszym rozwiązaniem dla osób walczących z nadciśnieniem tętniczym wydaje się być zielona herbata, która zawiera najwięcej katechin, jednak w praktyce różnice te są niewielkie.

Co ciekawe, długość parzenia herbaty nie ma wpływu na zawartość katechin w naparze, możemy więc przygotowywać go tak, jak najbardziej nam smakuje. Ważna jednak jest ilość. Badania wykazują, że optymalna dzienna dawka herbaty to 3-4 filiżanki, nie więcej.

Oczywiście po kilku dniach picia herbaty nie zauważymy spektakularnej różnicy w spadku ciśnienia krwi. Jak wszystkie naturalne środki, herbata działa łagodnie, powoli, ale za to można stosować ją codziennie. Wskazana jest nie tylko u młodych, aby zapobiec wysokiemu ciśnieniu. Okazuje się, że nawet u osób, które już przeszły zawał serca, możliwe jest zmniejszenie ryzyka kolejnego zawału właśnie dzięki włączeniu na stałe do diety naparu z herbaty.

Czy picie herbaty chroni przed nadciśnieniem?

Oczywiście samo picie naparu nie wystarczy, aby uchronić nas przed nadciśnieniem tętniczym. Ludzki organizm jest nieco bardziej skomplikowany i istnieje wiele czynników, które mogą stworzyć dobre środowisko do rozwoju dolegliwości czy chorób. Niemniej regularne wypijanie od 1 do 4 filiżanek dziennie herbaty na pewno jest krokiem w dobrą stronę.

Co jeszcze można zrobić, by utrzymać poprawne ciśnienie krwi lub zmniejszyć zbyt wysokie? Na pewno pomogą: 

  • bogata w warzywa dieta, 

  • ograniczenie soli, 

  • ograniczenie tłuszczów zwierzęcych,

  • ograniczenie alkoholu,

  • rezygnacja z palenia papierosów,

  • wprowadzenie aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i możliwości. 

Tagi: herbata, czarna herbata, domowa apteczka

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować