Świeżo Palona
Czy herbata jest zdrowa?

Czy herbata jest zdrowa?

Kto pije herbatę codziennie, nie ma wątpliwości, że herbata jest zdrowa. Pozytywnie wpływa na samopoczucie i kondycję całego organizmu. Pomaga walczyć z poważnymi chorobami i lekkim przeziębieniem. Sprawdź, czy herbata z cytryna jest zdrowa i czy mogą ją pić dzieci.

Czy zielona i czarna herbata są zdrowe?

Oprócz wody mało jest napojów, które nam nie szkodzą. Na szczęście herbaty, zarówno zielone, jak i czarne, zaliczają się do tego elitarnego grona. Dzięki wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych wspomagają pracę organizmu od stóp aż po czubek głowy.

Herbata nie zadziała jak cudowne lekarstwo z dnia na dzień, ale regularnie wypijane 2-3 filiżanki naparu dziennie skutecznie wspomogą układ krwionośny, trawienny, moczowy. Zielona herbata zawiera bardzo dużo antyoksydantów, które pomagają niwelować wolne rodniki, dzięki czemu herbata jako napar przedłużający młodość znana jest od wieków w Japonii. Poprzez wyregulowanie procesu przemiany materii herbata wspomaga odchudzanie. Herbacie przypisuje się również opóźnianie lub wręcz zapobieganie rozwojowi komórek rakowych.

Aby herbata była zdrowa, warto pamiętać o sposobie parzenia - do 3 minut osiągniemy efekt pobudzający, powyżej - uspokajający. Pobudzającej herbaty nie powinno się pić później niż 3-4 godziny przed snem, ponieważ ma długotrwałe działanie.

Jest oczywiście kilka wyjątkowych sytuacji, gdy odradza się picie czarnej czy zielonej herbaty. Jest to przede wszystkim okres ciąży, jak i karmienia piersią. Powodem jest wysoka zawartość teiny, która może źle wpływać zarówno na przyszłą mamę, jak i na dziecko. Warto wtedy sięgnąć po herbatę rooibos, która nie zawiera teiny.

Czy herbata z cytryną jest zdrowa?

Niemal każdy pamięta z dzieciństwa obowiązkową herbatę z cytryną w okresie jesienno-zimowym. Nic tak dobrze nie rozgrzewa po zabawie na dworze albo jako lekarstwo, gdy już dopadło nas przeziębienie. Jakiś czas temu pojawiły się jednak głosy, że herbata z cytryna jest szkodliwa. Ile w tym jest prawdy?

Jak to często bywa, winny jest skrót myślowy, który powoduje błędną interpretację. Otóż w ziemi, również tam, gdzie rośnie herbata, może znajdować się glin, który razem z wodą przedostaje się do roślin. Z kolei sok z cytryny zmieszany z glinem daje cytrynian glinu, który jest łatwo przyswajany przez nasz organizm i może być szkodliwy. Trzeba jednak pamiętać, że glin nie rozpuszcza się w wodzie, a więc nie przedostaje się do naparu, tylko pozostaje w liściach.

Dopóki więc oddzielamy liście od naparu przed dodaniem cytryny, dostarczamy organizmowi wyłącznie dobroczynnych i wzmacniających substancji. Warto wiedzieć, że witaminę C zawartą w soku z cytryny częściowo niweluje wysoka temperatura, dlatego z dodaniem plasterka lepiej poczekać, aż napój trochę przestygnie. To samo dotyczy miodu. 

Czy herbata jest zdrowa dla dzieci?

Herbaty czarne i zielone zawierają sporą dawkę teiny, która ma działanie pobudzające. W przypadku dorosłego człowieka filiżanka herbaty ma działanie pobudzające, stymulujące, ułatwiające koncentrację. Jednak u kilkulatka filiżanka herbaty może wywołać zupełnie inny efekt - skrajnego pobudzenia, rozdrażnienia, a nawet problemów z zaśnięciem.

Dlatego nie zaleca się podawania herbaty czarnej czy zielonej dzieciom do 8. - 10. roku życia. Oczywiście istnieją herbaty, które nie będą miały takiego wpływu na malucha. Zupełnie pozbawioną teiny herbatą jest rooibos, napar z czerwonokrzewu afrykańskiego o delikatnie słodkawym smaku. Dobrym wyborem będą również herbatki owocowe. Podawanie dziecku prawdziwej herbaty można zacząć od białej i obserwować zachowanie malucha.

Tagi: zdrowie, właściwości, herbata, dzieci, spożywanie

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować