Dość popularne w Polsce drzewo może być wykorzystane do leczenia przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych. Herbatka z igieł sosny działa przede wszystkim dzięki olejkom eterycznym i ogromnej zawartości witaminy C. Sprawdź, gdzie kupić igły sosnowe i jaki jest przepis na napar z sosny.

Rodzaje sosny w Polsce

Pod określeniem “sosna” kryje się kilka gatunków, które możemy spotkać w Polskich lasach:

  • sosna zwyczajna - najpopularniejszy gatunek, dlatego nazywana jest również sosną pospolitą. Żywica stosowana jest w przemyśle farmaceutycznym i wyrobie kosmetyków, a drewno - w budownictwie, stolarce, przy produkcji mebli i w snycerstwie. Sosna zwyczajna ma prosty i wysoki do 45 m pień, a koronę parasolowatą lub stożkowatą.

  • sosna niska - chętnie wykorzystywana w przydomowych ogródkach, ponieważ osiąga do 1,5 m wysokości. Jej pokrój jest zwarty, krzaczasty lub kulisty.  

  • sosna czarna - kształtem zbliżona do sosny zwyczajnej, choć nieco wyższa - może osiągnąć do 50 m. Igły za to ma sztywniejsze i ostro zakończone. 

  • sosna limba - osiąga do 2 m, dobrze adaptuje się w warunkach miejskich. Początkowo ma stożkowy kształt, z czasem przybiera bardziej jajowaty. 

  • sosna wejmutka - choć kształtem bardziej przypomina krzew, w naturze może osiągnąć do 30 m. Ma charakterystyczne, długie i bardzo delikatne igły o intensywnym zapachu. 

  • kosodrzewina - inaczej nazywana sosną górską, osiąga do 3 m wysokości. W naturze występuje przede wszystkim w górach, na dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Znajduje się pod ochroną.

Właściwości sosny

Pozytywne działanie sosny na ludzki organizm doceniali już nasi przodkowie. Na Syberii herbatę z sosnowych igieł podawano na infekcje nosa i zatok oraz na wzmocnienie organizmu. Z kolei Indianie w Ameryce Północnej wypijali napar, aby uchronić się przed zachorowaniem na szkorbut. 

Zdrowotne właściwości sosny

Igły sosnowe zawierają mnóstwo witaminy C, olejki eteryczne, sole mineralne, garbniki i flawonoidy. Dzięki dużej zawartości olejków eterycznych i witaminy C produkty z sosny sprawdzają się w leczeniu wszelkich infekcji górnych dróg oddechowych. Herbaty, napary, olejki, syropy pomagają na przeziębienie, stany zapalne zatok, zapalenie oskrzeli. Łagodzą kaszel, katar, ból gardła. Produkty z sosny mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, wykrztuśne, rozkurczowe. 

Właściwości sosny doceniają również osoby cierpiące na chroniczne zmęczenie - olejki czy napary z sosny pobudzają, dodają energii, a nawet w pewnym stopniu zapobiegają zmęczeniu. 

Stosowanie naparów i olejków sosnowych nie będzie jednak odpowiednie dla każdego. Wystrzegać się ich powinny osoby, które mają alergię na sosny oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie jest także wskazane podawanie herbatki dzieciom poniżej 7. roku życia bez konsultacji z lekarzem.

Herbatka z sosnowych igieł - przepis

Samo zaparzanie herbatki z igieł sosny nie wymaga znajomości specjalnej techniki, jest jednak nieco czasochłonne. Dwie łyżki igieł sosnowych zalewamy 200 ml gorącej wody i odstawiamy do zaparzenia pod przykryciem na 30 minut. Następnie odcedzamy igły i w razie potrzeby - dosładzamy napar miodem. 

Wodę można zamienić na mleko - jest to szczególnie wskazane przy problemach z gardłem - dodatkowo złagodzi ono objawy. Dorośli nie powinni przekraczać dziennej dawki pięciu takich filiżanek, natomiast dzieci - czterech.

Gdzie kupić sosnowe igły?

Suszone igły sosny kupimy w dobrych sklepach zielarskich. Kilogram kosztuje 60-100 zł, zależnie od producenta, jednak sprzedawane są zazwyczaj w znacznie mniejszych porcjach, więc warto wypróbować na sobie działanie sosny. 

Herbatkę można zaparzyć także ze świeżych igieł sosnowych. Jeśli chcemy je samodzielnie zbierać, musimy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, niektóre gatunki sosny lub całe obszary leśne znajdują się pod ochroną. Warto upewnić się u lokalnego leśniczego, czy możemy zebrać dla siebie nieco igliwia.

Po drugie - jakość środowiska, w którym sosna rośnie. Igliwie w oficjalnej sprzedaży spełnia określone normy, nie posiada niebezpiecznych dla człowieka zanieczyszczeń. Samodzielne zebranie igieł z przydomowego ogródka, gdy za płotem mamy ruchliwa drogę, może nie być dobrym pomysłem.