Suszenie cytrusów, jabłek, malin, truskawek czy mięty pozwoli skomponować ulubioną herbatę z naturalnymi dodatkami o każdej porze roku. Jeśli lubimy herbatę z sezonowymi owocami, jak jagody czy maliny, warto pomyśleć o ususzeniu ich, gdy tylko pojawią się w sprzedaży. Przez cały rok za to suszyć można jabłka, pomarańcze, cytryny, miętę…

Na rynku dostępnych jest sporo mieszanek herbat z owocami. Wzbogacają je o ciekawy smak i aromat, niekiedy nadając naparowi zupełnie nowego charakteru. Jeśli szczególnie upodobaliśmy sobie czarną herbatę z suszoną pomarańczą czy jagodami albo zieloną z liśćmi mięty, ciekawym pomysłem jest samodzielne przygotowanie suszonych owoców czy ziół, aby skomponować ulubioną herbatę. 

Jak suszyć cytrynę, pomarańczę - cytrusy?

Ze względu na wysoką zawartość wody suszenie cytrusów musi odbywać się przy pomocy źródła ciepła - nawet najcieńsze plastry nie ususzą się bez pomocy. Najpierw dokładnie myjemy skórkę, najlepiej szczotką do warzyw i przelewając wrzątkiem. Następnie kroimy owoc na plastry o grubości ok. 5 mm. Identycznie postępujemy w przypadku suszenia cytryny, limonki, pomarańczy, grejpfruta czy pomelo. 

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie suszarki do owoców. Czas, jaki potrzebuje urządzenie na wysuszenie plastrów to ok. 4 godziny. Jeśli nie mamy w domu takiego sprzętu, nic straconego. 

Alternatywne rozwiązanie to wykorzystanie piekarnika - plastry wykładamy na papierze do pieczenia i wkładamy blachy do piekarnika z termoobiegiem i temperaturą ustawioną na 80 stopni Celsjusza. Suszenie cytrusów w piekarniku również trwa ok. 4 godzin. W międzyczasie należy kilkakrotnie obrócić plastry.

Trzeba jednak przyznać, że rozwiązania te nie należą do najbardziej ekologicznych. Jesienią i zimą można jednak i temu zaradzić, wykorzystując ciepło z kaloryferów. Układamy na nich papier, a na nim kładziemy nasze plastry. Zależnie od temperatury, suszenie owoców może potrwać nawet do tygodnia. A przez ten czas w mieszkaniu będzie unosił się przyjemny zapach cytrusów.

Jak suszyć jabłka do herbaty?

Jabłka zawierają znacznie mniej wody, dzięki czemu dawniej wystarczyło je pokroić na plastry, wyciąć gniazda nasienne i nawlec na sznur, który wieszało się nad piecem. W sezonie grzewczym nadal można spróbować tej metody, wieszając pokrojone owoce blisko kaloryfera. 

Sprawdzi się tu także suszarka do owoców czy suszenie jabłek na kaloryferze, podobnie jak w przypadku cytrusów. Szybciej jednak uporamy się z plastrami, korzystając z piekarnika. Po umyciu wystarczy jabłka pokroić w plastry, usunąć gniazda z pestkami i ułożyć je na płasko na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Owoce powinny być gotowe po ok. 2-3 godzinach w piekarniku z termoobiegiem nastawionym na 80 stopni Celsjusza.

Jak suszyć jagody, maliny, truskawki?

Sezonowe owoce są doskonałe, ale niestety dostępne przez bardzo krótki czas. Aby cieszyć się ich smakiem w herbacie przez cały rok, warto w środku lata pomyśleć o suszeniu. Małe owoce, jak truskawki, maliny czy jeżyny nadal wymagają pokrojenia. W całości można suszyć jedynie najmniejsze jagody i poziomki.  

Owoce najpierw dokładnie myjemy, usuwamy szypułki, listki, gałązki i osuszamy je ręcznikiem papierowym. Następnie delikatnie kroimy na plasterki lub małe kawałki. Postępujemy podobnie jak z innymi owocami - suszymy je w suszarce zgodnie z zaleceniami producenta lub wykładamy na blachę z papierem do pieczenia i nastawiamy piekarnik na 70 stopni Celsjusza z termoobiegiem. Zależnie od wielkości i soczystości owoców suszenie może potrwać nawet do 5 godzin. 

Jak suszyć miętę, melisę i inne zioła?

Suszenie liści jest najłatwiejsze i nie wymaga korzystania z żadnych urządzeń. Możemy obrywać listki z ziół i suszyć je w mniejszych ilościach lub za jednym razem zasuszyć cały pęczek. 

Jeśli mamy kilka listków, odrywamy je od gałązek. Wystarczy wyłożyć je na papierze, uważając, by się na siebie nie nakładały i zostawić je w suchym i przewiewnym miejscu na kilka dni. Warto codziennie wstrząsnąć liśćmi, delikatnie je obracając. Po wysuszeniu przechowujemy liście mięty, melisy czy innych ziół w słoiku.

Można też zasuszyć cały pęczek. W tym przypadku związujemy gałązki i wieszamy w przewiewnym miejscu liśćmi do dołu. Po zasuszeniu łamiemy lub siekamy roślinę i przekładamy ją do słoika.

Jak wykorzystywać suszone owoce do herbaty?

Suszone owoce to ciekawy dodatek do herbaty, który nie wymaga specjalnego przygotowania. Gdy dysponujemy ulubionymi suszonymi owocami, wystarczy po prostu dodać je do dzbanka razem z herbacianym suszem. 

Proporcje owoców czy ziół do herbaty zależą oczywiście od upodobań. Warto również pamiętać, że mocniejsze herbaty będą wymagały więcej dodatków, by ich smak był zauważalny. Uśredniając, na 1 łyżeczkę suszu czarnej herbaty stosuje się 1 plaster pomarańczy, pół łyżeczki suszonych jagód lub łyżeczkę truskawek. 

Mieszankę zalewamy wodą odpowiednią dla rodzaju herbaty. O ile liście herbaty zazwyczaj można zalać ponownie, to wykorzystanie po raz drugi tych samych owoców może nie przynieść zamierzonego efektu.