Świeżo Palona
Kava kava - działanie i dawkowanie

Kava kava - działanie i dawkowanie

Tajemnicza kava kava jest w Polsce legalna, ale nie kupimy jej w kraju. Jak działa napój z korzenia pieprzu metystynowego i czy może uzależnić? Sprawdź, gdzie kupić kavę i ile to kosztuje.

Co to jest kava kava?

Roślina z rodziny pieprzowatych. Oficjalna nazwa to pieprz metystynowy, natomiast pod nazwą kava kava znana jest na wyspach Pacyfiku, skąd pochodzi. Szczególną popularnością cieszy się w Mikronezji i Vanuatu. Napar przyrządzany z rośliny nosi taką samą nazwę. Krzewy kavy mają do 4,5 m wysokości, a rozłożyste liście osiągają do 15 cm długości. 

Od tysiącleci napój z kavy przyrządzany jest z okazji wszelkich ważnych spotkań prywatnych, politycznych oraz religijnych na wyspach Pacyfiku. Roślina urosła do tak wysokiej rangi, że jej wizerunek można spotkać na monetach, banknotach czy flagach. 

Każdy kraj i każda kultura pacyficzna ma własne tradycje i rytuały związane z przyrządzaniem, podawaniem i piciem kavy. Dawniej pili ją tylko mężczyźni, dzisiaj niemal na wszystkich wyspach robią to również kobiety. Turysta najwięcej okazji do skosztowania kavy będzie miał na Fidżi oraz wyspach Vanuatu. 

O ile na pozostałym obszarze kava przyrządzana jest z suszonych korzeni rośliny, to na terenie Vanuatu do przygotowania napoju wykorzystuje się świeże korzenie. Tutejszy napój jest bardzo intensywny i mocny. Z kolei na Fidżi czy innych wyspach jest znacznie delikatniejszy, rozwodniony, dlatego można go pić w większych ilościach.

Działanie kava kava

Badania potwierdzają, że napój z korzenia pieprzu metystynowego ma lekkie działanie psychoaktywne - uspokaja, wycisza, rozleniwia, ułatwia zasypianie. Jednak siła działania zależy od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest głód - kava przyjęta na pusty żołądek zadziała mocniej. Efekt, zależnie od dawki, może utrzymywać się od kilku minut do kilku godzin po zażyciu.

Kava jednocześnie daje uczucie jasności umysłu, co pomaga w długich dyskusjach i rozważaniach. Nie skłania jednak do zachowań agresywnych. Większość osób po zażyciu kavy odczuwa charakterystyczne mrowienie w ustach i w gardle, przypominające znieczulenie. U niektórych zdarza się również mrowienie genitaliów, co wzmaga doznania seksualne. Przy zażyciu dużej dawki możliwe są nieprzyjemne odczucia, jak problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenia widzenia czy silna senność. 

Co ciekawe, badania wykazują, że substancje zawarte w korzeniu pieprzu metystynowego nie są uzależniające, dlatego napój stosuje się w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu. To nie jedyna zaleta rośliny. Wykorzystuje się ją również w leczeniu bólu mięśni czy menstruacyjnego, w reumatyzmie, chorobach skóry, zaparciach, problemach z oddychaniem, w tym w astmie, w chorobach układu moczowego, w bezsenności i przy nadpobudliwości. Kavą leczy się również stany lękowe i depresyjne. Dwie dekady temu badania naukowe potwierdziły, że istnieje zależność pomiędzy częstym spożywaniem kavy a brakiem zachorowalności na raka jelita grubego, pęcherza oraz płuc.

Czy kava kava jest legalna w Polsce?

Przez siedem lat kava była w Polsce, jako jedynym kraju Unii Europejskiej, zakazana. Jednak w sierpniu 2018 roku została wykreślona z listy substancji zakazanych, ponieważ badania dowodziły, że nie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy w stopniu, który mógłby być niebezpieczny dla ludzi.

Gdzie kupić kava kava i w jakiej cenie?

Dekryminalizacja pieprzu metystynowego w Polsce nie oznacza jednak jednoczesnego wprowadzenia produktu na rynek. Ponieważ kava nie jest zarejestrowana jako środek spożywczy ani suplement diety, jej sprzedaż na terenie Polski nie jest legalna. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by produkt kupić w zagranicznym sklepie internetowym z przesyłką do Polski. 

Kava sprzedawana jest w różnych opakowaniach, zazwyczaj jest to 50 g. Cena produktu za 100 g to ok. 100-150 zł, zależnie od importera i cen w konkretnym sklepie. Do ceny suszu trzeba doliczyć jeszcze koszty przesyłki.

Przepis na kava kava. Jak przyrządzić?

Do płóciennego worka wsypujemy ok. 30 g drobno mielonego, suszonego korzenia kavy. Worek wkładamy do naczynia, najlepiej garnka, by móc swobodnie włożyć do niego rękę. Worek z suszem zalewamy ok. 700 ml ciepłej, ale nie gorącej wody. W zupełności wystarczy, gdy woda będzie miała ok. 50 stopni Celsjusza. 

W przeciwieństwie do herbaty, nie odstawiamy kavy do zaparzenia, ale wkładamy rękę do naczynia i ugniatamy worek, aby jak najwięcej substancji przedostało się do wody. Po ok. 10-15 minutach ugniatania błotnisty, lekko zawiesisty napój jest gotowy do spożycia.

Dawkowanie kavy

Pomimo tego, że kava nie jest uzależniająca, wskazane jest umiarkowane stosowanie jej, szczególnie na początku, ponieważ na każdego działa ona inaczej. U wielu osób za pierwszym razem nie widać żadnego efektu. Warto jednak próbować częściej, a mało, np. filiżankę dziennie, niż przesadzić z ilością. Przedawkowanie kavy może objawiać się bólem głowy czy wręcz kacem.

Tagi: działanie, kava, dawkowanie

Komentarze

Anna 2020-07-16 21:51:01
Witam, czy tak przygotowaną kawę należy wypić od razu czy można przechowywać w lodówce i pić po małej filiżance dziennie? Bo 700 ml to chyba na jeden dzień za dużo? A czy z kavy można robić nalewki?

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować