Zachęcony tematyką Ethno, Fairtrade i oczywiście kawy udałem się dzisiaj ze swoją rodziną do Ethno Cafe Billy Konicek w Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1, Warszawa) by skosztować "Śniadania Fairtrade". Kiedy dotarliśmy na miejsce (z małymi kłopotami, bo podjazdu na wózki Muzeum nie zapewniło) impreza już trwała. Wielu gości siedziało w kawiarence, a na jej końcu wyświetlane były obrazy związane z tematyką spotkania. Ochoczo zajęliśmy miejsca przy biblioteczce dla maluchów, po czym ja udałem się po kawę. I tutaj bardzo miła niespodzianka, bo każda kawa dzisiaj kosztowała 1zł. Zamówiłem zatem (klasyczne dla mnie) doppio i cappuccino. Od baristy dowiedziałem się, że jeśli mam ochotę mogę sam przygotować kawę, która specjalnie na dzisiejszy dzień została dostarczona z Dominikany (tzn. dostarczona wcześniej, ale wypalona niedawno, bo wskazywał na to stan podanego espresso). Dodatkowo do kawy można było zjeść ciastko, płatki, orzeszki - wszystko z upraw objętych programem Fair Trade - szczytny cel. I to w zasadzie wszystko. Kawa była bardzo dobra, ciasteczka też, ale imprezie brakowało ducha. W zasadzie, to oprócz produktów nic się nie działo. Spodziewałem się wykładów, rozmów, zdjęć i przede wszystkim większej powierzchni, tak by wszyscy się pomieścili. Można było odnieść wrażenie, że Fair Trade, to tak na prawdę nic poza pustym hasłem.

Z ulotek jakie znaleźliśmy, to polecam tą, która kierowała na stronę http://ulicaekologiczna.pl A na koniec rozwiązanie znaczenia tytułu. Hasło Fair Trade za Wikipedią:

Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) – międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm importerskich i handlowych oraz spółdzielni drobnych producentów w krajach Trzeciego Świata itp., mający na celu pomoc w rozwoju dla drobnych wytwórców (rolników, rzemieślników) Trzeciego Świata, posługując się metodami wypracowanymi przez biznes, tworząc niezależny system handlowy o zasięgu globalnym. Jest to zarazem jeden z nurtów ekonomii społecznej, której naczelną zasadą jest uznanie, iż człowiek jest ważniejszy od zysku.