Bawarka, choć nie jest być może najpopularniejszym stylem picia herbaty, nadal posiada wielu entuzjastów. Można ją przyrządzać na różne sposoby, a ponadto kiedyś uważano, że napój ma pozytywny wpływ na zdrowie. W takim razie co to jest bawarka, skąd pochodzi, na co pomaga i czy bawarka jest zdrowa? Jak zrobić ten napój?

Co to jest herbata bawarka? Skąd pochodzi?

 

Bawarka jest napojem spopularyzowanym w Polsce w okolicach XVII wieku. To nic innego, jak połączenie zwyczajnej herbaty z mlekiem. Co istotne, proporcje (naparu do mleka) nigdy nie zostały jasno określone, dlatego zależą przede wszystkim od preferencji danego człowieka. Napój ze względu na swoją nazwę jest kojarzony z Bawarią, jednak warto zaznaczyć, że pochodzi z Francji. Należy wspomnieć, że początkowe receptury bawarki polegały na zmieszaniu śmietanki z herbatą zieloną, jednak szybko zaczęto eksperymentować także z herbatą czarną i mlekiem. Napój był spożywany przede wszystkim przez kobiety.

 

Bawarka - na co pomaga?

 

Czy bawarka jest zdrowa? Początkowo uważano, że bawarka ma prozdrowotne właściwości i trudno temu zaprzeczać, jednak należy wiedzieć, jak była przyrządzana. Mianowicie, zmieszanie herbaty i mleka to nie wszystko, ponieważ często bywa doprawiana za pomocą np. rumu, brandy, ale też cynamonu, mięty, rumianku czy szałwii. Warto zauważyć, że poszczególne rośliny mają prozdrowotne właściwości, które może dzięki nim zyskać sam napój. 

 

Warto zapamiętać, że określenie “bawarka” dla napoju z mlekiem jest charakterystyczne wyłącznie dla Polski. W innych krajach to nazwa napoju herbacianego, który został dodatkowo posłodzony syropem z paproci. Paproć (niekropienia właściwego) jest polecana do spożycia na choroby górnych dróg oddechowych. 

 

W 1689 roku mieszkający w Paryżu emigrant z Sycylii otworzył kawiarnię, w której serwowano herbatę z dodatkiem syropu z paproci, która wyjątkowo spodobała się bawarskim książętom, stąd popularna stała się nazwa Bavarois, oznaczająca mieszkańca Bawarii.

 

Bawarka - właściwości


Właściwości bawarki są bardzo zróżnicowane. Jak pisaliśmy wcześniej, wszystko zależy od konkretnej receptury, ponieważ sama herbata z mlekiem nie wykazuje szczególnego działania na organizm. Co więcej, dodatek mleka w naparze herbacianym niweluje antyoksydanty pozytywnie działające na odporność. Dlatego właśnie warto stosować dodatki, takie jak różnego rodzaju syropy. Świetnie sprawdzi się na przykład syrop imbirowy, malinowy, miodowy czy miętowy. W każdym przypadku warto stawiać na produkty z faktyczną zawartością danej rośliny, ponieważ na rynku nadal można spotkać syropy aromatyzowane, które nie posiadają tak licznych prozdrowotnych składników. 

 

Bawarka - jak zrobić bawarkę?

 

Istnieje wiele różnych receptur na przygotowanie bawarki i w zasadzie wszystkie są dobre. W Polsce najpopularniejsze jest dolanie chłodnego mleka do przygotowanego, gorącego naparu herbacianego. Można także postawić na styl angielski, to jest wlanie herbaty do filiżanki z odrobiną mleka. Jeśli nie ma się doświadczenia w robieniu i piciu bawarki, warto zacząć od dodawania jak najmniejszych ilości mleka, by później - zwiększając dawkę - znaleźć swoje ulubione proporcje. Można także eksperymentować z różnymi rodzajami herbat. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, żeby skorzystać z herbaty owocowej, białej czy rooibos. Przygotowując omawiany napój można naprawdę cieszyć się dowolnością. 

 

Warto wspomnieć, że obecnie można jeszcze bardziej eksperymentować. Mianowicie, bawarka może być dziś pita także przez osoby na diecie wegańskiej czy posiadające nietolerancję laktozy, ponieważ do herbaty można dolać odrobinę mleka roślinnego, na przykład owsianego czy sojowego. Konkretny model także zmienia smak końcowego napoju, dlatego warto poeksperymentować z różnymi modelami syropu. 

 

Czy bawarka pomaga w okresie laktacji?

 

Powstało przekonanie, które zakłada, że picie bawarki wspomaga produkcję mleka do karmienia dziecka. Niestety, żadne badania nie potwierdzają tej metody, dlatego jeśli matka chce pobudzić organizm do zwiększonej produkcji mleka, powinna skorzystać z bardziej sprawdzonych technik. Dobrym pomysłem jest na przykład spożywanie słodu jęczmiennego. 

 

Wiesz co to jest bawarka - zrób ją w swoim domu!

Bawarka, niezależnie czy robiona na modłę polską (z mlekiem), czy w wersji tradycyjnej (herbata z syropem z pokrzywy), jest ciekawym sposobem na urozmaicenie śniadania czy zamianę popołudniowej kawy czymś innym. W naszej ofercie znajduje się wiele interesujących herbat wysokiej jakości, które idealnie nadają się do przygotowania bawarki. Zaopatrujemy się wyłącznie u sprawdzonych dostawców. To nie wszystko, ponieważ można u nas znaleźć także specjalne dzbanki do herbaty, zaparzacze, filtry i wiele więcej. Ponadto w asortymencie naszego sklepu można zaopatrzyć się we wspomniane wcześniej syropy, które zostały wykonane w sposób ekologiczny i zrównoważony. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty!