Domowa bubble tea na bazie ulubionej herbaty z kulkami tapioki, które aż proszą się, by je żuć. Do tego porcja owoców i białka pod postacią ulubionego mleka. Jak zrobić bubble tea w domu i jakie składniki są do tego potrzebne? Sprawdź nasze przepisy na bubble tea. 

Co to jest bubble tea?

Napój herbaciany, dosłownie - herbata bąbelkowa, która swoja nazwę zawdzięcza kulkom tapioki. Istnieje wiele jej odmian, ale podstawą są właśnie perłowe kulki tapioki, napar herbaciany, mleko i lód. Do tego dobiera się dodatki smakowe, najczęściej owocowe. 

Ważnym elementem bubble tea jest naczynie - przezrostyczte i wysokie, aby móc cieszyć oko widokiem kulek oraz szeroka słomka, przez którą pije się napój. Słomka musi być na tyle szeroka, by kulki tapioki swobodnie się w niej zmieściły. Dzięki temu, oprócz picia napoju, atrakcją jest również żucie kulek. 

Skąd wzięła się bubble tea?

Bubble tea powstała na Tajwanie w latach 80., choć nie jest pewne, kto dokładnie ją wynalazł. Dwa najpopularniejsze tropy prowadzą do herbaciarni - Hanlin Tea Room oraz Chun Shui Tang. Ich właściciele mieli wynaleźć bubble tea w drodze eksperymentów.  

Co to jest tapioka?

Tapioka, czy też mąka tapiokowa, to proszek, który powstaje ze zmielenia suszonego manioku - korzeniowej rośliny popularnej w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej, w Afryce i Azji. Maniok, dostępny również w polskich sklepach, po ugotowaniu podobny jest do ziemniaków lub korzenia pietruszki. Ma bardzo delikatny smak i prawie niewyczuwalny zapach. Dzięki temu nadaje się jako baza zarówno dań obiadowych, jak i słodkich deserów. 

Proszek z suszonych korzeni manioku, czyli tapiokę, sprzedaje się w formie sypkiej mąki do zagęszczania zup i sosów, płatków oraz właśnie perłowych kulek, które stanowią podstawę bubble tea. Kulki w naturalnej postaci są białe lub półprzezroczyste, natomiast czarne są barwione, najczęściej karmelem.

Skrobia tapiokowa nie zawiera glutenu ani cholesterolu, nie uczula, składa się prawie tylko z lekkostrawnych węglowodanów. Pozostałe składniki odżywcze, jak białka, tłuszcze, błonnik, witaminy czy składniki mineralne występują tu w śladowych ilościach.

Jak zrobić bubble tea?

Bubble tea składa się z dwóch części - bazy, która choć w założeniu jest stała, to może mieć różne wariacje np. w kwestii mleka oraz dodatków, które nadadzą naszemu napojowi właściwego smaku. Bubble tea podaje się z lodem lub mocno schłodzone, ponieważ tapioka w takiej temperaturze ma najlepsze właściwości - jeśli temperatura napoju będzie wysoka, kulki mogą się do siebie zbytnio kleić i nie być tak sprężyste.

Baza do bubble tea

Podstawowe składniki bubble tea są cztery, stosuje się je w dowolnych proporcjach, zależnie od upodobań, temperatury itp.:

  • kulki tapioki - mogą być białe, przezroczyste lub czarne. W sprzedaży dostępne są również popping boba, czyli żelowe kulki z sokami owocowymi o różnych smakach i kolorach. Nie mają jednak nic wspólnego z tapioką.

  • napar herbaciany - najbardziej klasyczne robi się na bazie herbaty zielonej, ewentualnie czarnej, ale można też eksperymentować z innymi rodzajami.

  • mleko - jeśli krowie, to najtłustsze, ale równie dobrze można wymienić je na dowolne roślinne. Aby uzyskać bardziej kremową konsystencję, można sięgnąć po śmietanę lub jej roślinne odpowiedniki. 

  • lód - w oryginalnej wersji kruszony lód powinien wypełniać mniej więcej połowę kubka, ale można z niego zrezygnować, zastępując go dobrze schłodzonym mlekiem, naparem z herbaty lub dodatkami. Ważne, by uzyskać efekt chłodnego napoju.

Dodatki do bubble tea

Tutaj lista praktycznie nie ma końca. Ile osób, tyle preferencji smakowych. Jedni stawiają na proste i szybkie rozwiązania, sięgając po syropy owocowe i dodatki smakowe w proszku, inni wolą w pełni naturalny smak świeżych owoców i idącą za tym witaminową bombę. Przygotowując domową bubble tea, warto sięgnąć po:

  • owoce - świeże w sezonie, mrożone zimą. Nadadzą się właściwie każde. Te większe warto zblendować. Jeśli do blendowania będziemy dodawać wodę, przygotowując napój można już ją pominąć.

  • dżemy, konfitury - w ten sposób unikniemy blendowania. Oczywiście najlepsze będą domowe przetwory.

  • soki, syropy owocowe - z braku owoców powinny wystarczyć.

  • syropy smakowe, do kawy - gotowe lub domowej roboty, ulubione słodkie dodatki do napojów, deserów, ciast itp.

Przepisy na bubble tea

Klasyczna bubble tea wymaga trochę czasu, ale jej przygotowanie nie jest skomplikowane. Co do zasady, składniki powinny mieć temperaturę pokojową (oprócz lodu oczywiście), więc trzeba przygotować je wcześniej. Część lodu można zastąpić chłodną wodą. 

Malinowa bubble tea - przepis

Składniki

  • 2 łyżeczki czarnej herbaty

  • 4 łyżki kulek z tapioki

  • 600 ml wody

  • 150 g świeżych malin

  • 500 ml dowolnego mleka

  • szklanka kruszonego lodu

Maliny blendujemy na masę. Do garnka wkładamy kulki tapioki, dodajemy jedną trzecią malin i zalewamy 400 ml wody. Odstawiamy na 30 minut. Następnie gotujemy przez ok. kwadrans i odstawiamy na kolejny kwadrans, by kulki ostygły i wchłonęły część wody.

Jednocześnie zaparzamy herbatę, zalewając 2 łyżeczki suszu 200 ml wody. Po 3 minutach odcedzamy i odstawiamy do przestudzenia. Gdy składniki ostygną, do szklanek przekładamy kulki z tapioki, na nie kładziemy maliny, następnie lód, herbatę i całość uzupełniamy mlekiem. 

Przepis na mleczno-miodową bubble tea

Składniki

  • 2 łyżeczki czarnej herbaty

  • 4 łyżki kulek z tapioki

  • 500 ml wody

  • 100 ml dowolnego mleka

  • 2-3 łyżki miodu

  • szklanka kruszonego lodu

Kulki z tapioki gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu i odstawiamy, aż wystygną. Herbatę przygotowujemy, robiąc napar z 2 łyżeczek suszu i 100 ml wody. Również odstawiamy do przestudzenia. 

Herbatę, mleko i miód wlewamy do shakera i mieszamy składniki. Do wysokich szklanek wkładamy tapiokowe kulki, lód i zalewamy mieszanką herbaty, mleka i miodu. Do smaku można dołożyć jeszcze łyżkę miodu, który nie zmiesza się z pozostałymi składnikami, ale osiądzie na lodzie i kulkach. Podczas popijania będziemy mieć słodkie niespodzianki. 

Orzeźwiająca cytrusowa bubble tea - przepis

Składniki

  • 2 łyżeczki zielonej herbaty

  • 4 łyżki kulek z tapioki

  • 500 ml wody

  • sok z 1 cytryny

  • 50 ml dowolnego mleka

  • szklanka kruszonego lodu

Wyciskamy sok z cytryny i zalewamy nim przesypane do garnka kulki z tapioki. Dodajemy 300 ml wody i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie gotujemy miksturę przez kwadrans i odstawiamy do przestudzenia. Jednocześnie 2 łyżeczki herbaty zaparzamy 200 ml wody i odstawiamy napar do przestudzenia.

W osobnym naczyniu mieszamy herbatę z mlekiem. Do szklanek przekładamy kulki z tapioki, na nie wysypujemy lód i uzupełniamy mieszanką herbaty z mlekiem. Podajemy z szerokimi słomkami lub łyżeczkami.