Właściwości herbatki lawendowej doceni każdy, kto na sporo na głowie - napar łagodzi stres i ułatwia zasypianie. Do tego ma działanie rozkurczowe. Dobrze smakuje zarówno napar z samych kwiatów lawendy, jak i czarna herbata z lawendą, którą możemy aromatyzować według własnego uznania. 

Właściwości herbaty lawendowej

Napar z lawendy działa uspokajająco i wyciszająco na organizm. Dobrze sprawdza się po długim, ciężkim dniu, gdy chcemy się wreszcie zrelaksować i zapomnieć na chwilę o problemach, które zaprzątają nam głowę. 

Stosowana regularnie pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo. Herbata lawendowa ma działanie nasenne. Nie tylko wycisza i uspokaja, ale także ułatwia zasypianie. 

Filiżanka naparu lawendowego doskonale zadziała także na układ pokarmowy - przyspieszy trawienie, zmniejszy ewentualną niestrawność czy zaparcia i złagodzi wzdęcia. Lawenda ma działanie przeciwskurczowe, sprawdzi się również w kolkach jelitowych i bólach menstruacyjnych.

Czy można pić herbatę lawendową w ciąży?

Brak badań, które jednoznacznie wskazywałyby na bezpieczeństwo stosowania lawendy w ciąży. Zdecydowanie odradza się więc napary z tych kwiatów w pierwszym trymestrze ciąży oraz podczas karmienia piersią. 

Przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół w ciąży warto zasięgnąć porady lekarza. Jeśli to możliwe, dla spokoju warto zamienić herbatkę lawendową np. na rumianek, a suszone kwiaty lawendy włożyć do bawełnianego woreczka i umieścić go w przewiewnym miejscu, aby przyjemny aromat roznosił się po domu. 

Herbatka lawendowa czy herbata z lawendą?

Określenie herbatka stosowane jest w odniesieniu do mieszanek, które w składzie nie posiadają liści właściwej herbaty, Camellia sinensis. potocznie używa się do w stosunku do naparów z ziół, owoców, płatków kwiatów itp. Z kolei o herbacie mówimy, gdy susz składa się z samych liści Camellia sinensis lub są one zmieszane z innym dodatkiem.

O herbatce lawendowej będziemy więc mówić, gdy mamy do czynienia z suszem składającym się przede wszystkim z kwiatów lawendy. W sprzedaży dostępne są samodzielnie lub w mieszankach z innymi ziołami. Polecamy wybrać same suszone kwiaty, dzięki czemu można przekonać się, jak smakuje napar i wykorzystać jego właściwości. 

Suszone kwiaty lawendy można oczywiście dodać do ulubionej herbaty i stworzyć własną, niepowtarzalną mieszankę, dobierając proporcje według własnego uznania. Można także polegać na doświadczonych producentach herbat i wybrać gotową kompozycję suszonej herbaty z kwiatami lawendy.

Przepis na napar lawendowy

Susz lawendy zalewamy wrzątkiem w proporcji 1 łyżeczka na 200 ml wody. Odstawiamy do zaparzenia na 5 minut. Oddzielamy kwiaty. Napar jest już gotowy do podania, ale można go dodatkowo doprawić. 

Co ciekawe, napar z kwiatów lawendy wcale nie będzie miał lawendowego koloru, ale niebieski. Zmieni się dopiero, gdy dodamy kilka kropli cytryny. Herbatka lawendowa smakuje dobrze także z łyżeczką miodu. 

Przepis na herbatę z lawendą

Proporcje suszu herbacianego i lawendowego można zmieniać wedle uznania. Polecamy zacząć od stosunku 1:1, a następnie doskonalić własny przepis. Im więcej dodamy lawendy, tym napar będzie bardziej aromatyczny i mniej goryczkowy. 

Postępujemy tak samo, jak w przypadku zwykłej herbaty - na każde 200 ml wody wsypujemy do dzbanka po pół łyżeczki suszu herbacianego i kwiatów lawendy. Zalewamy je wrzątkiem i odstawiamy na 3-5 minut. Odcedzamy i przelewamy do filiżanek.