Imbir jest jednym z najzdrowszych dodatków do herbaty. Dodaje energii, wzmacnia organizm w okresie przeziębieniowym, ma także działanie przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Do tego ma bardzo ciekawy smak, bez którego trudno wyobrazić sobie na przykład pierniczki korzenne.

Czym jest imbir

Popularna bylina naturalnie rośnie w Azji południowo-wschodniej, w Indiach i części Chin. Imbir przeniesiono również na teren wysp Oceanii, północnej Australii, Korei, Madagaskaru, część Afryki, Ameryki Środkowej, Florydy i Hawajów. Na świecie istnieją co najmniej 144 gatunki, jednak tym powszechnie stosowanym w medycynie naturalnej, w kuchni czy pielęgnacji urody jest imbir lekarski, ewentualnie zastępowany imbirem cytwarowym lub żółtym.

Choć ponad powierzchnią ziemi wyrastają dorodne łodygi z pięknymi kwiatami, najpożyteczniejsze jest to, co pod ziemią - kłącza, czyli podziemne pędy, w których magazynowane są wartościowe składniki. Z kłączy odchodzą dopiero korzenie, których zadaniem jest pobieranie minerałów z ziemi. Powszechnie kłącza nazywa się jednak korzeniem imbiru.

Choć jest importowany, imbir bez problemu można kupić w sklepach i na targowiskach o każdej porze roku. Duży kawałek trwałość może utrzymywać nawet przez kilka tygodni, jednak najlepiej spożyć imbir jak najszybciej, gdy jest najświeższy. Suszony imbir, sprzedawany w torebkach, może przydać się jako przyprawa do ciasta.

Lecznicze właściwości imbiru

Korzeń imbiru bogaty jest w minerały i witaminy. Zawiera dużo olejków eterycznych i żywic, wapń, fosfor, żelazo, potas, a także witaminy:

  • A,

  • B1 i B2,

  • C,

  • E,

  • K.

Imbir stosuje się przede wszystkim w okresach obniżonej odporności oraz przy przeziębieniach. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo. Starty świeży imbir, dodany do ciepłej herbaty, pomoże złagodzić kaszel i zadziała przeciwbólowo na gardło, a do tego ma działanie przeciwgorączkowe, wspomaga więc leczenie zanim choroba na dobre się zacznie. 

Imbir lekarski świetnie wpływa na układ krwionośny, szczególnie zalecany jest osobom starszym, ponieważ zmniejsza lepkość krwi, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów i zatorów. Obniża również stężenie cholesterolu LDL i samo ciśnienie krwi. Wzmacnia, dodaje energii i poprawia koncentrację.

Herbata z dodatkiem imbiru sprawdzi się także po ciężkim posiłku - imbir pobudza wytwarzanie śliny, żółci, a przez to trawienie, jednocześnie likwidując wzdęcia. Trzeba jednak stosować go z umiarem, bo równie skutecznie zaostrza apetyt. 

Czym imbir może być szkodliwy?

Ponieważ imbir powoduje zwiększenie ciśnienia krwi, nadmierna jego ilość może być szkodliwa dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Poza tym powinny go unikać osoby z problemami żołądkowymi - nawet mała dawka imbiru może wzmocnić dolegliwości związane z refluksem żołądka. Zadziała też drażniąco u osób z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Z podobnych względów imbir nie jest zalecany dzieciom - jego smak może być dla nich zbyt ostry.

Zastosowanie imbiru w kuchni

Imbir jest jednym z głównych składników przypraw korzennych, dlatego bez niego nie można obyć się przy robieniu np. pierniczków, herbatników, grzanego piwa. Dodaje się go także do sałatek i niektórych sosów.

Sok z imbiru

Coraz większą popularność zyskuje sok z imbiru, który można przygotować samodzielnie, a do tego jest trwały - trzymany w lodówce przetrwa nawet tydzień. Daje olbrzymi zastrzyk witamin, ale również energii. Niektórzy twierdzą, że działa nawet silniej niż kawa.

Składniki:

  • 100g świeżego imbiru, 

  • 3 cytryny,

  • 4 jabłka.

Obraną cytrynę oraz umyte jabłka i imbir wyciśnij przy użyciu wyciskarki do owoców. Powstały sok wstrząśnij i przechowuj w lodówce. Przed każdym podaniem wstrząśnij sok, zużyj go w ciągu tygodnia. W tym czasie nie powinien zmienić koloru. Sok można pić saute, rozcieńczać wodą lub traktować jak syrop do herbaty.

Jak przygotować herbatę z imbirem?

Jeśli zdecydujesz się stworzyć własny sok imbirowy, możesz dodawać go bezpośrednio do zaparzonej herbaty, najlepiej czarnej. Alternatywą jest wykorzystanie świeżo startego imbiru. Taka herbata rozgrzeje w chłodny dzień i doda sił. 

Składniki:

  • 1 łyżeczka ulubionej czarnej herbaty

  • 1 łyżeczka startego świeżego imbiru

  • 1 plaster cytryny

  • 2 łyżeczki miodu

Herbatę warto wybrać intensywną, aby dodatki jej nie zdominowały. Przygotowujemy ją jak zwykle według upodobań - na 200 ml gorącej wody 1 łyżeczka suszu, parzymy 3-5 minut. Po odcedzeniu liści, dodajemy do filiżanki pozostałe składniki i mieszamy. 

Kawałki imbiru najlepiej wypić razem z herbatą, choć nie każdemu to odpowiada. Rozwiązaniem może być parzenie herbaty we french pressie. Pod koniec zaparzania dodajemy wiórki i intensywnie mieszamy, dociskamy sitko i przelewamy napar z sokiem z imbiru do filiżanki.