Marzec witamy z naszą nowością - Rwandą Abakundakawą. Kawa zaskakuje swoją świeżością oraz aromatem kwiatów i owoców. Jest idealna, aby poczuć klimat nadchodzącej wiosny. Ziarna przyjechały do nas z Rwandy ze stacji Abakundakawa w rejonie Gakenke. 

Abakundakawa to spółdzielnia założona w 1999 roku, a jej nazwa oznacza "ludzi kochających kawę". Około 20 lat temu Abakundakawa zainicjowała kobiecą grupę Hingakawa liczącą 584 kobiety. Jej celem jest wspieranie równości płci, a także ograniczanie ubówstwa. Rolnicy ze spółdzielni Abakundakawa ręcznie zbierają dojrzałe wiśnie na wulkanicznych zboczach górzystego dystryktu Gakenke w Rwandzie. Mikroklimat tego obszaru, wysokie wzniesienia i bogate gleby wulkaniczne przyczyniają się do produkcji kawy o zrównoważonej słodyczy oraz kwiatowych i owocowych nutach. 

W profilu sensorycznym Rwandy Abakundakawy Washed dominują kwiatowo-owocowe nuty: jaśminu, moreli oraz cytrusów przełamane słodyczą mlecznej czekolady i orzechów. Kawa jest idealna dla osób lubiących aromatyczne i kwiatowe napary. 

Spróbuj!

Rwanda Abakundakawa jest idealna do parzenia w dripperze, chemexie, czy ekspresie przelewowym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować jej także przyrządzonej w Aeropressie lub frenchpressie. 

Tym razem wyróżnienie herbaty miesiąca otrzymała chińska - BLACK SPIRAL. Spróbuj już teraz klasycznej czarnej herbaty!

Chińska Black Spiral należy do grupy mocnych czarnych herbat. Jej liście przed wysuszeniem są ręcznie skręcane, by nadać naparowi wyjątkowy smak. Po zalaniu rozwijają się, znacznie zwiększając swoją objętość. Charakterystyczne dla tej mieszanki są złote tipsy, czyli nierozwinięte pąki kwiatowe. Napar ma wyrazisty smak i aromat oraz ciemnoczerwony kolor.

Dzięki dużej zawartości fluoru, czarna herbata wzmacnia zęby, obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca. Podczas dłuższego zaparzania herbata staje się gorzka, ponieważ teina wiąże się z garbnikami, które z kolei przeciwdziałają powstawaniu komórek nowotworowych.

Jak przygotować herbatę?

To jedna z najmniej wymagających herbat, jeśli chodzi o sposób zaparzania. Do sitka zaparzarki wsypujemy 1 łyżeczkę na 200 ml wody i zalewamy wrzątkiem. Po 3 min. zaparzania herbata będzie miała orzeźwiające działanie. Natomiast by uzyskać uspokajający napar, należy odczekać 5-6 min. Dłuższe zaparzanie spowoduje, że napar stanie się gorzki. Herbatę można dosłodzić miodem lub cukrem, dodać cytrynę  czy miętę, ale równie dobrze smakuje bez dodatków.

Sprawdź czy zasmakowała innym!