Aby prezent sprawiał radość, powinien być dopasowany do obdarowywanej osoby, ale również być dla niej czymś nowym. To świetna okazja do poznania nowych smaków czy aromatów. Dobrze, jeśli podarunek sprawia przyjemność za każdym razem, gdy po niego sięgamy i wprawia w dobry nastrój. Czy więc może być lepszy, a jednocześnie bardziej uniwersalny prezent, niż herbata?

Dla kogo herbata na prezent?

Mnogość gatunków i zastosowań herbat sprawia, że jest to dobry pomysł na prezent właściwie dla każdego. Dobrze dobrana herbata będzie cieszyć smakiem i aromatem, ale to nie wszystko. Wybierając herbatę na prezent warto również zwrócić uwagę na jej właściwości:

  • dla kogoś, kto dużo pracuje i potrzebuje chwili wytchnienia, najlepsza będzie delikatna biała herbata,
  • zielone herbaty świetnie sprawdzą się jako prezent dla osób, które potrzebują koncentracji, np. dla uczniów czy studentów,
  • osobie, która uwielbia testować na sobie kolejne diety, powinna spodobać się czerwona herbata pu-erh,
  • herbaty oolong będą z kolei dobrym wyborem, jeśli chcemy obdarować kogoś cierpiącego na problemy z ciśnieniem,
  • dla kobiet w ciąży i dzieci odpowiednia będzie czerwona herbata rooibos, która naturalnie pozbawiona jest teiny; doskonale sprawdzą się również herbatki owocowe.

Jaką wybrać herbatę na prezent?

Warto wiedzieć, jakie doświadczenie z herbatami ma osoba, której chcemy sprawić przyjemność. Jeśli znamy upodobania, warto postawić na lepszą gatunkowo wersję ulubionej herbaty. Jeśli jednak nie znamy gustu obdarowywanej osoby, lub wiemy, że dopiero zaczyna swoją przygodę z herbatami, można postawić na różnorodność.

Najlepszym prezentem będzie zestaw kilku herbat, który powoli poznać różne smaki i aromaty. Wybierz dobre gatunkowo herbaty, dzięki temu będziesz mieć pewność, że dajesz w prezencie to, co najlepsze. Które gatunki i odmiany wybrać? Oto kilka pewniaków, które świetnie sprawdzą się jako herbata na prezent.

  • Czerwona Pu-erh Special uznawana jest za najszlachetniejszą spośród czerwonych herbat chińskich. Liście leżakują przez kilka lat, zanim zostaną przeznaczone do zaparzania. Ciemnoczerwony napar ma nieco cierpki, korzenny smak.
  • Zielona Green Spiral Tea, która produkowana jest w chińskiej prowincji Yunnan, wyróżnia się charakterystycznym skrętem liści - wyglądają jak zielono-srebrne spiralki. Napar ma słomkowy kolor, a smak słodko-gorzki, dość intensywny.
  • Czarna Golden Dragon powstaje również w prowincji Yunnan. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi naparu - mahoniowemu ze złotymi smugami. Sam smak natomiast, lekko gorzki, powstaje w wyniku rozwijania się pod wpływem temperatury maleńkich listków, które rolują się tuż po zerwaniu.
  • Biała Pai Mu Tan z kolei pochodzi z chińskiej prowincji Fujian. Nazwa suszu - biała piwonia - nawiązuje do jego wyglądu. Są to pąki oraz dwa okalające je listki, zbierane wczesną wiosną. Napar ma delikatny, lekko kwiatowy smak.
  • Niebieska Oolong Milk, na którą liście zbiera się także w prowincji Fujian, to również ciekawa propozycja. Napar ma jasnożółty kolor, bardzo charakterystyczny smak i aromat śmietanki lub mleka.